Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Práca; zamestnanosť; ekonomika
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné; thinkstock.com
22. 11. 2018 11:30 EkonomikaSlovenskoEkonomika z lokality Slovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia

Väčšina absolventov nepracuje vo svojom odbore, Ondruš hovorí aj o chýbajúcich profesiách

BRATISLAVA 22. novembra (WebNoviny.sk) – Domáce pracovné sily nebudú v najbližších piatich rokoch stačiť na uspokojenie dopytu po pracovnej sile na Slovensku. Na štvrtkovom stretnutí s novinármi to uviedol štátny tajomník rezortu práce a sociálnych vecí Branislav Ondruš.

Vyplýva to z výsledkov národného projektu Prognózy vývoja na trhu práce. Podľa Ondruša by počet absolventov škôl a dlhodobo nezamestnaných mohol teoreticky stačiť na vykrytie dopytu po pracovnej sile, avšak časť absolventov škôl odchádza pracovať do zahraničia a nie všetci dlhodobo nezamestnaní sú uplatniteľní na trhu práce.

Nadbytok v cestovnom ruchu

Medzi chýbajúcimi profesiami na pracovnom trhu sa podľa Ondruša vyskytujú pozície v IT sektore, najmä v Bratislavskom kraji a pracovné miesta v strojárstve, predovšetkým v Nitrianskom kraji. Naopak, nadbytok absolventov bude v oblasti cestovného ruchu.

„Nedostatok pracovnej sily bude hlavne na stredoškolských profesiách,“ povedal. Stredné školy totiž bude v najbližších piatich rokoch končiť výrazne menej mladých ľudí, ako bude dopyt po absolventoch stredných škôl. V prípade vysokých škôl by mala ponuka absolventov približne pokryť dopyt po nich.

Štátny tajomník rezortu práce upozornil na to, že až 64 % absolventov stredných škôl ide po škole pracovať do oblastí, ktoré nevyštudovali, len 26 % ide pracovať na pracovné miesta, ktoré zodpovedajú ich vyštudovanému odboru a 10 % ide pracovať do oblastí, ktoré sú príbuzné ich vzdelaniu.

Výsledky prezentujú výchovným poradcom

V prípade absolventov vysokých škôl sa 54 % mladých ľudí zamestná v oblastiach, ktoré nevyštudovali, 40 % z nich sa ocitne na pracovnom mieste zodpovedajúcom ich vzdelaniu a 6 % vysokoškolákov skončí v práci, ktorá je blízka ich vzdelaniu. „Vyše tretina vysokoškolákov sa zamestná na pozíciách, ktoré zodpovedajú stredoškolskému vzdelaniu,“ upozornil Ondruš.

Výsledky prognóz vývoja na trhu práce bude ministerstvo práce podľa Ondruša prezentovať výchovným a kariérnym poradcom na školách počas ôsmich seminárov, ktoré sa budú konať vo všetkých krajských mestách na Slovensku.

„Výstupy z prognóz sú spracované na úrovni kraja,“ povedal. Zdôraznil, že od roku 2014 samosprávne kraje v štruktúre stredných škôl nezmenili takmer nič.

Odporúčané články

Aj v súčasnosti prevládajú v ľuďoch zlé myšlienky a sebectvo, povedal Danko v príhovore Jedným zo spúšťačov Nežnej revolúcie bola súdržnosť mladých študentov, hovorí historička

Neprehliadnite

Prekvapením pre Danka je Šeliga, „ktorý sa tváril ako aktivista“, nie Kiskova strana Aktualizované: Bývalý zamestnanec vo firme v Dubnici nad Váhom zastrelil nadriadeného Stále mi znie v ušiach ohromujúci aplauz fanúšikov, Chára je vďačný a hrdý na Boston Video: Andrej Kiska predstavil svoju stranu Za ľudí, jej priority a tváre (aktualizované) Kiskova strana Za ľudí má podľa politológa potenciál zasiahnuť do pomerov na politickej scéne Prečo (ne)cestovať do Iránu? Cestovateľské tipy

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X