Väčšina Izrealčanov neverí novému mierovému plánu

Izrael
Foto: SITA/AP

JERUZALEM 3. mája (WEBNOVINY) – Väčšina Izraelčanov je skeptická k pozmenenému plánu Ligy arabských štátov na dosiahnutie mieru na Blízkom východe.

Revidovaný mierový plán naďalej predpokladá, že Palestínčania plne uznajú izraelský štát za jeho stiahnutie z území zabratých v roku 1967, pripúšťa však výmenu niektorých území po vzájomnej dohode.

Až 54,8 percenta Izraelčanov si myslí, že revízia plánu nepovedie k odštartovaniu nových mierových rokovaní, ktoré sa zastavili v roku 2010.

Opak si myslí len 17,3 percenta opýtaných, zvyšok nevie. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý v piatok zverejnil denník Hajom.

O zmiernení postoja arabských štátov informoval v utorok katarský premiér a zároveň šéf diplomacie šejk Hamád bin Džassím as-Sání po rokovaní s americkým ministrom zahraničia Johnom Kerrym, ktorý zmenu plánu privítal. “Delegácia arabskej ligy potvrdila, že dohoda bude založená na dvojštátnom riešení s hranicami zo 4. júna 1967, no s možnosťou vzájomne dohodnutej výmeny územia,” povedal Kerry.

Vyhlásenie privítala aj izraelská ministerka spravodlivosti Cipi Livniová, podľa ktorej takýto prístup umožňuje Palestínčanom “opäť vstúpiť do rokovacieho priestoru a urobiť potrebné kompromisy”. „Je to v záujme Izraela, v záujme Palestínčanov a v záujme medzinárodného spoločenstva,“ konštatovala. Zároveň povedala, že o novej iniciatíve Ligy arabských štátov je treba rokovať.

Mierový plán z roku 2002 ponúka Izraelu plné uznanie jeho existencie zo strany arabských krajín výmenou za uvoľnenie území zabratých v bleskovej vojne v roku 1967 a za “spravodlivé riešenie pre palestínskych utečencov”. Izrael tento plán odmietol, pričom nesúhlasí najmä s návratom k hraniciam spred roka 1967. Najspornejšími bodmi je pripojenie východného Jeruzalemu k budúcej Palestíne ako jej hlavného mesta ako aj návrat palestínskych utečencov na územia, ktoré sú dnes izraelské.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom