Väčšina krajín sveta prijala pakt o boji proti plastovému odpadu, USA dohodu nepodpísali

plasty, plechovky
Foto: ilustračné, Getty Images

ŽENEVA 11. mája (WebNoviny.sk) – Až 186 krajín sveta pripojilo svoj podpis pod nový pakt Organizácie Spojených národov (OSN) o boji proti plastovému odpadu, ktorý sprísni kontrolu nakladania s odpadom a sledovanie jeho ďalšieho osudu.

Ide o iniciatívu, ktorú v septembri minulého roku navrhlo Nórsko a OSN ho prijala v piatok na záver dvojtýždňovej konferencie vo švajčiarskom Bazileji.

Alarmujúca slepota amerických predstaviteľov

Jednou z mála krajín, ktoré pakt nepodpísali, boli Spojené štáty. Tie sa za éry súčasného prezidenta Trumpa nepripájajú k žiadnym medzinárodným dohodám súvisiacim so životným prostredím, naopak, z viacerých medzinárodných dohôd, ktorých signatármi doteraz boli, už vystúpili.

Podľa ekologických aktivistov je táto slepota amerických predstaviteľov zvlášť alarmujúca v prípade plastového odpadu, ktorý ohrozuje svetové moria a oceány a život v nich do tej miery, že ak ľudstvo nezmení svoj prístup k tejto problematike, už o niekoľko desaťročí bude plastového odpadu v oceánoch viac ako rýb či iného morského života.

Plnenie na vôli štátov

Pakt OSN o boji proti plastovému odpadu je síce pre signatárske krajiny právne záväzný, agentúra The Associated Press (AP) však pripomína, že neexistuje nikto, kto by jeho dodržiavanie vedel vynucovať, a tak bude jeho plnenie na vôli jednotlivých štátov.

Pakt môže podľa AP ovplyvniť dokonca aj krajiny, ktoré ho nepodpísali, a to v prípadoch, ak budú plastový odpad vyvážať do iných krajín.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom