Väčšina párov prípravu na rodičovstvo nezanedbáva

Webnoviny obrazok.jpg
Foto: Shutterstock

BRATISLAVA 20. novembra 2018 (WBN/PR) – Starnutie populácie výrazne ovplyvňuje aj pokles pôrodnosti. Potvrdzujú to aj štatistiky, ktoré jasne naznačujú, že máme najstaršie obyvateľstvo v rámci Európskej únie. Napriek tomu, že sa o starnutí populácie už dlhšiu dobu hovorilo, nepodnikli sa žiadne potrebné kroky na zvrátenie tejto fatálnej situácie. Keď sa však mladé páry pripravia na rodičovstvo v predstihu, nepocítia žiadnu finančnú záťaž.

Financie mladého páru

Na zabezpečenie vlastného bývania sa musia mladé rodiny zadĺžiť na niekoľko desaťročí a v podstate sa stávajú ekonomickými otrokmi. Zadĺženie na dlhé roky spôsobí aj odkladanie zakladania rodiny. Mladé rodiny si chcú najprv vytvoriť vlastný domov, aby doň mohli privítať nového člena a to nejaký čas trvá. Situácia by sa dala vyriešiť poskytnutím nájomných bytov pre mladé rodiny, ktoré sa potrebujú osamostatniť od rodičov a zariadiť si niečo vlastné. Ak si mladé páry chcú našetriť potrebný finančný obnos, budú musieť šetriť, kde sa len dá. Ženy začnú nakupovať lacnejšie dámske nohavice a celkovo dámske oblečenie. Páni začnú menej míňať napríklad na elektroniku.

Zdravie matky

Aby si mladý pár mohol založiť vlastnú rodinu, okrem financií je dôležitý aj zdravotný stav matky. Skôr, ako sa začnete pokúšať o bábätko, navštívte svojho gynekológa, aby vám spravil všetky potrebné testy, ktoré vylúčia zdravotné komplikácie počas tehotenstva a pôrodu. U niektorých tehotných žien sa môže objaviť hypertenzia a tehotenská cukrovka. Ak sa dlhodobo liečite na diabetes, okrem pravidelného pitia Gurman čaju si pravidelne kontrolujte cukor v krvi a dodržiavajte lekárom predpísanú životosprávu. Zdravie matky a psychická pohoda matky má pozitívny vplyv na otehotnenie a úspešné donosenie bábätka. Ženy trpiace vysokým krvným tlakom a diabetesom musia byť pravidelne kontrolované a zväčša majú rizikové tehotenstvo.

Psychická pohoda počas tehotenstva a po narodení dieťaťa

Dobrú psychickú pohodu by si matky mali zachovať aj po narodení bábätka. Matka je s dieťaťom prepojená viac, ako si myslíte. Akékoľvek depresívne nálady matky sa prenášajú na dieťa, ktoré dá svoju nespokojnosť najavo práve plačom. Hysterický niekoľko hodinový plač môže síce signalizovať bolesti bruška, no vo väčšine prípadov má takéto správanie dieťaťa príčinu v úplne niečom inom. Netreba však panikáriť a hľadať za všetkým len to najhoršie. Ako matka by ste si mali zachovať pokoj a situáciu riešiť s chladnou hlavou. Nechceme tým ale povedať, že máte problémy ignorovať.

Dostatok odpočinku a spánok

Ženy, ktoré chcú otehotnieť a chcú úspešne donosiť bábätko, by si mali dopriať dostatok odpočinku. Aj nedostatok spánku a odpočinku môže ovplyvniť to, či sa žene podarí otehotnieť a donosiť bábätko úspešne. Ak už ste tehotná, v žiadnom prípade nedvíhajte žiadne ťažké predmety a snažte sa čo najviac odpočívať. Ľahnite si na váš penový matrac a doprajte si pokoj, ticho, relax. Aj vy, aj vaše bábätko sa budete cítiť spokojne.

Nákup detskej výbavičky

Pre budúcich rodičov je dôležité nakúpiť v dostatočnom predstihu potrebnú výbavičku. My vám ale neodporúčame nakupovať všetko popredu. Stačí kúpiť základné veci do pôrodnice, ktoré budete nevyhnutne potrebovať (vajíčko, plienky, detské body, detský fusak atď.) V tomto vám najlepšie poradia kamarátky a súrodenci, ktorí už majú vlastné dieťa, poprípade vaša matka. S čím by ste to na začiatok rozhodne nemali preháňať sú detské hračky. Stačí pár interaktívnych hračiek pre bábätká a nič viac nebudete potrebovať. Počítajte aj s tým, že nejaké hračky dostanete od rodiny, príbuzných, kamarátov, známych.

Väčšina párov prípravu na rodičovstvo nezanedbáva. Urobte všetko pre to, aby ste vytvorili bezpečné prostredie pre zdravý vývoj vašich potomkov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom