Väčšina rodičov stratí nárok na pandemické OČR, deťom začínajú prázdniny skôr

škola, žiaci
Foto: ilustračné, SITA/Martin Medňanský

Väčšina rodičov detí vo veku do 11 rokov, ktoré navštevujú základnú školu, nebude mať od 21. decembra tohto roka nárok na pandemickú OČR. Agentúre SITA to potvrdila Jana Hrabková z komunikačného odboru Sociálnej poisťovne. Nárok na ošetrovné na dieťa totiž podľa nej nevzniká z dôvodu, že sa obdobie vianočných prázdnin predĺžilo.

„Rodičia školopovinných detí na základných školách do 11. roku veku budú mať cez vianočné prázdniny nárok na ošetrovné iba v prípade, ak je výučba na školách aj počas prázdnin prerušená na základe rozhodnutia príslušného orgánu, teda nie z dôvodu, že sú prázdniny,“ upozornila Hrabková.

Prázdniny stanovuje ministerstvo

Väčšina škôl na Slovensku je však pre prvý stupeň do konca tohto týždňa v prevádzke, a preto rodičia týchto detí nebudú mať nárok na pandemické ošetrovné počas zimných prázdnin.

Ministerstvo školstva podľa platnej legislatívy stanovuje všeobecne záväzným právnym predpisom termíny školských prázdnin.

O zmene môže rozhodnúť Gröhling

„Súčasne môže minister školstva v čase krízovej situácie rozhodnúť o inom období školských prázdnin, ako je uvedené vo všeobecne záväznom právnom predpise,“ uviedla Hrabková. Z dôvodu prázdnin nárok na ošetrovné preto podľa nej nevzniká.

Zimné prázdniny budú pre všetky základné a stredné školy v čase od pondelka 21. decembra 2020 do piatka 8. januára 2021.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana Hrabková
Firmy a inštitúcie Sociálna poisťovňa