Väčšina samovražedných útočníkov na Srí Lanke bola veľmi vzdelaná, jeden študoval v Británii

Srí Lanka, teroristický útok
Člen bezpečnostných síl na Srí Lanke v blízkosti kostola svätého Antona v Kolombe, ktorý sa stal terčom útokov. Kolombo, 22. apríl 2019. Foto: SITA/AP

KOLOMBO 24. apríla (WebNoviny.sk) – Mnohí zo samovražedných útočníkov, ktorí počas Veľkonočnej nedele v koordinovaných útokoch zabili na Srí Lanke viac ako 350 ľudí, boli veľmi vzdelaní a pochádzali z majetných rodín, uviedol to v stredu minister obrany Ruvan Vidževardene.

Polícia tak identifikovala už osem z deviatich útočníkoch, medzi  ktorými sa nachádzala aj jedna žena.

Jeden z nich mal právnický titul

Útočníci boli podľa ministra obrany odídení členovia z dvoch extrémistických moslimských skupín. Srílanskí predstavitelia predtým vinili z útokov jednu extrémistickú skupinu, hoci uvádzali, že útočníci mohli mať podporu od zahraničných militantov.

Ich zmýšľanie je také, že v tejto krajine môže byť jediným náboženstvom islam,“ pokračoval Vidževardene. „Sú to vcelku dobre vzdelaní ľudia,“ dodal, pričom podľa neho mal najmenej jeden z nich právnický titul a niektorí študovali vo Veľkej Británii a Austrálii.

Pri vyšetrovaní pomáha aj FBI

V súvislosti s útokmi zadržali doteraz na Srí Lanke najmenej 60 osôb. Pri vyšetrovaní pomáha aj tím agentov americkej FBI a predstavitelia americkej armády.

Srí Lankou na Veľkonočnú nedeľu otriasla najprv šestica takmer simultánnych explózií v troch kostoloch a troch hoteloch. Neskôr sa ozvali ďalšie dva výbuchy na okraji hlavného mesta Kolombo.

Druhý z nich, na predmestí Dematagoda, si vyžiadal životy troch policajtov, ktorí tam išli na základe tipu vypočuť podozrivých. Všetci atentátnici boli srílanskí občania, no úrady predpokladajú prepojenie na zahraničné siete.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie FBI Federal Bureau of Investigation