Väčšina Slovákov si užíva slnko, hory a západ trápi vietor

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vietor
Silný vietor ochromuje hrebene hôr aj západ Slovenska. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 5. februára (WEBNOVINY) – Tlaková výš, zasahujúca od východu do karpatskej oblasti, slabne. Na svojej stránke o tom informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

V stredu ráno sa na západe miestami objaví hmla alebo nízka oblačnosť. Postupne však v západnej polovici krajiny oblačnosti pribudne. Na západnom Slovensku v okresoch Skalica, Senica, Malacky, Pezinok, Trnava, Piešťany, Nové Mesto nad Váhom a Myjava silno fúka. Veterno bude do 22:00 a vietor môže v nárazoch dosahovať rýchlosť 54 až 72 kilometrov za hodinu.

Fúka však aj na horách na severe Slovenska, a to v okresoch Ružomberok, Banská Bystrica, Brezno, Liptovský Mikuláš, Tvrdošín a Poprad. Výstraha platí do štvrtka 6. februára do 11:00. SHMÚ upozorňuje ľudí, aby boli opatrní. Silný vietor totiž môže byť nebezpečný pre rôzne aktivity.

Vietor
Foto: www.shmu.sk

Najvyššia denná teplota vystúpi v stredu na 1 až 7 stupňov Celzia, na severe miestami dosiahne aj 9 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 metrov sa bude pohybovať okolo nuly.

Pocko
Foto: shmu.sk

Okrem výstrahy pred silným vetrom vydal SHMÚ aj výstrahu prvého stupňa pred poľadovicou, ktorá platí vo štvrtok 6. februára pre viacero okresov vo všetkých krajoch Slovenska. Šmýkať sa na cestách bude od polnoci až do 12:00 hodiny, informuje v stredu portál SHMÚ. Pozor by si mali dávať predovšetkým vodiči, no ostražití musia byť aj chodci, pretože šmýkať sa môže kdekoľvek.

Poladovica
Foto: www.shmu.sk

V Tatrách naďalej mierne lavínové nebezpečenstvo

Na horách bolo v stredu ráno jasno, v Malej Fatre s nízkou oblačnosťou. Teplota vzduchu sa pohybovala od -7° C do 3° C. Fúkal čerstvý až silný vietor prevažne južných smerov rýchlosťou do 50 kilometrov za hodinu. V Nízkych Tatrách dosahoval silu víchrice s rýchlosťou do 90 kilometrov za hodinu, informuje Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Jasnej.

Za posledných 24 hodín nepripadol nový sneh. Snehová pokrývka je vplyvom vetra nerovnomerne rozmiestnená. Vo vyšších polohách Tatier silný vietor sneh uložil do žľabov a múld prevažne severných až východných orientácií a vytvoril v nich pod hrebeňmi nestabilné snehové kliny a vankúše. Na náveterných svahoch vietor vytváral nebezpečné dosky.

V najvyšších polohách Vysokých a Západných Tatier nad hranicou 1800 metrov nad morom je mierne lavínové nebezpečenstvo, to znamená 2. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Vo vyšších polohách Tatier je na tvrdom snehovom podklade vetrom previaty sneh, ktorý je nerovnomerne rozmiestený. V žľaboch so severnou, severovýchodnou až východnou orientáciou sú vytvorené menej stabilné snehové dosky, vankúše a preveje.

Uvoľnenie lavín je možné hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení na strmých svahoch. Na poludnie a v poludňajších hodinách na slnkom prehriatych svahoch sa môžu formovať spontánne splazy a malé lavínky. Stredné a veľké spontánne lavíny sa nepredpokladajú.

V Nízkych Tatrách trvá popoludní nad hranicou 1800 metrov nad morom mierne lavínové nebezpečenstvo, t. j. druhý stupeň, dopoludnia bude len malé lavínové nebezpečenstvo – 1. stupeň. Snehová pokrývka je dobre spevnená a stabilná. Na týchto strmých svahoch je možné uvoľnenie menších lavín pri veľkom dodatočnom zaťažení. Stredné ani veľké spontánne lavíny sa neočakávajú.

Malé lavínové nebezpečenstvo trvá aj na južných svahoch v najvyšších polohách Malej Fatry. Vo vysokohorskom teréne Veľkej Fatry pre nízku a nesúvislú snehovú pokrývku lavínové nebezpečenstvo nehrozí.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať