Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zatva pole obilie polnohospodarstvo traktor
ilustračné foto Foto: SITA/Martin Medňanský
10. 12. 2014 12:06 Ekonomika od SITASITA Diskusia

Väčšina zamestnávateľov čaká budúci rok nábor zamestnancov

Najpesimistickejšie sú náborové plány zamestnávateľov v ťažbe nerastných surovín.

BRATISLAVA 14. decembra (WEBNOVINY) – Očakávania zamestnávateľov na Slovensku na prvý štvrťrok budúceho roka sú optimistické. Na stredajšej tlačovej besede to uviedla generálna riaditeľka Manpower ČR a SR Jaroslava Rezlerová.

Podľa pravidelného prieskumu, ktorý zrealizovala spoločnosť Manpower na vzorke 752 zamestnávateľov na Slovensku, nárast počtu zamestnancov v prvom kvartáli budúceho roka očakáva deväť percent opýtaných zamestnávateľov a šesť percent ich pokles. V porovnaní so štvrtým štvrťrokom tohto roka sa tak čistý index trhu práce na Slovensku zlepšil o jeden percentuálny bod, medziročne je lepší o päť percentuálnych bodov.

Žiadne zmeny v počte pracovných síl v januári až marci budúceho roka nepredpokladá 82 percent zamestnávateľov a tri percentá oslovených zamestnávateľov sa k tejto otázke nevedeli vyjadriť. „Sme príjemne prekvapení, že zamestnávatelia začínajú byť optimistickejší,“ povedala Rezlerová.

Zamestnávatelia v piatich z desiatich odvetví očakávajú v prvom štvrťroku 2015 zlepšenie náborového prostredia. Najoptimistickejšie výhľady hlási veľkoobchod a maloobchod, kde percento firiem s plánovaným rastom počtu zamestnancov o 11 percentuálnych bodov prevýšil percento spoločností, ktoré plánujú prepúšťať.

Najpesimistickejšie plány sú v ťažbe nerastných surovín

Pozitívne vyhliadky sú aj v odvetví dopravy, skladovania a logistiky a v odvetví štátnej správy, zdravotníctva, vzdelávania a kultúry. V týchto sektoroch je rozdiel medzi percentom firiem s plánovaným náborom zamestnancov a percentom firiem, ktoré sa chystajú znižovať stav zamestnancov, päť percentuálnych bodov v prospech firiem s očakávaným prijímaním zamestnancov.

Najpesimistickejšie sú náborové plány zamestnávateľov v ťažbe nerastných surovín. Percento zamestnávateľov, ktorí očakávajú prepúšťanie zamestnancov, v tomto odvetví o 10 percentuálnych bodov presiahlo počet firiem, ktoré sa chystajú rady zamestnancov rozširovať. Negatívny výhľad je aj v poľnohospodárstve, poľovníctve, lesníctve a rybolove, kde percento subjektov s plánovaným znižovaním stavu zamestnancov je o tri percentuálne body vyššie ako percento subjektov, ktoré plánujú zamestnancov prijímať.

Optimizmus vládne takmer na celom Slovensku

Zamestnávatelia sú pri výhľade na prvý štvrťrok budúceho roka optimistickí v takmer všetkých krajoch na Slovensku. Vedie západné Slovensko, kde je o tri percentuálne body viac zamestnávateľov, ktorí chcú prijímať zamestnancov, v porovnaní s tými, ktorí plánujú ich prepúšťanie.

Na východnom Slovensku a v Bratislave je percento subjektov s očakávaným prijímaním zamestnancov o dva percentuálne body vyššie, ako percento zamestnávateľov plánujúcich prepúšťať zamestnancov. Výnimkou je len stredné Slovensko, kde je percento zamestnávateľov, ktorí očakávajú prijímanie zamestnancov a percento zamestnávateľov, ktorí chcú prepúšťať, rovnaké.

Prieskum „Manpower Index trhu práce” sa vykonáva každý štvrťrok za účelom sledovania zámerov zamestnávateľov znížiť alebo zvýšiť počet zamestnancov počas nasledujúceho štvrťroku. Na prvý kvartál 2015 bola oslovená reprezentatívna vzorka 752 zamestnávateľov na Slovensku s rovnakou otázkou: „Ako očakávate, že sa zmení celkový počet zamestnancov vo vašej spoločnosti v nasledujúcom štvrťroku do konca marca 2015 v porovnaní s aktuálnym štvrťrokom?“.

Spoločnosť ManpowerGroup poskytuje služby a riešenia, ktoré pokrývajú životný cyklus zamestnanca. Na Slovensku sa Manpower každý mesiac stará o personálnu a mzdovú agendu viac ako dvetisíc pridelených zamestnancov, ktorých vyhľadal a ktorí pracujú u jeho klientov.

Odporúčané články

Zamestnanosť na Slovensku stúpla najviac za takmer päť rokov V zamestnanosti zdravotne postihnutých Slovensko zaostávalo

Neprehliadnite

Aktualizované: Slovensko by malo mať svoj stožiar, pri jeho výstavbe nejde podľa Danka o preteky Strata koncentrácie nás stála postup v Lige majstrov, vraví Ševela po prehre ŠK Slovan Bratislava Nerozumiete „éčkam“? Pozrite si kompletný zoznam s ich významom V populárnom letovisku znásilnili tínedžerku, polícia zadržala 12 podozrivých mužov Ďuriš Nicholsonová získala funkciu v europarlamente, povedie výbor pre zamestnanosť Tour de France 2019 (12. etapa): Toulouse – Bagnères de Bigorre (video, foto, profil, výsledky, Peter Sagan) Apple a Google predstavili nové emotikony, majú iné sexuálne orientácie aj zdravotné postihnutia Kongresmani sa pýtajú prezidenta Trumpa, ako vzniká americký teroristický zoznam

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X