Váhostav má v rukách súd, rozhodne o pláne Širokého firmy

Začiatok razenia tunela Svrčinovec
Začiatok razenia tunela Svrčinovec, ktorý je súčasťou úseku diaľnice D3 Svrčinovec - Skalité - štátna hranica SK/PL za účasti predstaviteľov Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja, Národnej diaľničnej spoločnosti. Foto: SITA/Milo Fabian

BRATISLAVA 12. mája (WEBNOVINY) – Zákonná sudkyňa Okresného súdu Bratislava I Katarína Bartalská už má k dispozícii návrh reštrukturalizačného plánu stavebnej spoločnosti Váhostav – SK, a.s. (Váhostav). O potvrdení alebo zamietnutí plánu spoločnosti Juraja Širokého má rozhodnúť do 22. mája.

Sudkyňa cez hovorcu Krajského súdu v Bratislave Pavla Adamčiaka v utorok pre agentúru SITA potvrdila, že reštrukturalizačný plán Váhostavu bol na súd doručený 7. mája. „Od podania návrhu začína plynúť procesná 15-dňová lehota na rozhodovanie súdu o potvrdení alebo zamietnutí reštrukturalizačného plánu,“ uviedla Bartalská. Rozhodnutie bude podľa sudkyne možné vydať po dôkladnom preštudovaní plánu reštrukturalizácie Váhostavu schváleného veriteľmi na schôdzi 30. apríla.

Súd plán nepotvrdí, ak zistí nezákonné akcie

Súd preskúma plán ozdravenia, resp. oddlženia firmy z pohľadu dodržania zákonných podmienok procesu reštrukturalizácie, ako aj splnenia kritérií samotného plánu na základe zákona o konkurze a reštrukturalizácii. Ak by sa podozrenia na zákonom zakázané majetkové alebo personálne prepojenie predstaviteľov a veriteľov Váhostavu potvrdili, súd plán nepotvrdí. V takom prípade sa spoločnosť ešte bude môcť odvolať v lehote do pätnásť dní, pričom odvolací súd bude mať na rozhodnutie tridsať dní, alebo pôjde do konkurzu.

„Do vydania rozhodnutia vo veci sa súd nebude vyjadrovať k danému procesu z dôvodu rešpektovania procesných práv účastníkov konania,“ informovala Bartalská. Rozhodnutie súdu bude zverejnené v Obchodnom vestníku podľa ustanovení zákona o konkurze a reštrukturalizácii.

„Až po jeho zverejnení sa súd môže vyjadrovať k jeho obsahu, opätovne však rešpektujúc práva účastníkov konania,“ dodala Bartalská. Sudkyňa nedávno požiadala Generálnu prokuratúru SR a reštrukturalizačnú správkyňu Váhostavu o súčinnosť. Nemá totiž zákonné možnosti na prešetrovanie podozrení na možné porušenie zákona pri procese reštrukturalizácie, napríklad v súvislosti s podozreniami na majetkové a personálne prepojenia.

Kriminálka už vyšetruje možné trestné činy

Národná kriminálna agentúra vedie trestné stíhanie pre poškodzovanie veriteľa pri reštrukturalizácii Váhostavu a vyšetruje aj ďalšie možné trestné činy v tomto procese, resp. v hospodárení spoločnosti. Vypovedať na polícii boli bývalý generálny riaditeľ Váhostavu Ján Kato, predseda predstavenstva firmy Juraj Široký mladší i podpredseda predstavenstva Juraj Široký starší.

Súčasný generálny riaditeľ Váhostavu Marián Moravčík do roku 2011 zastupoval firmu Lomark, s. r. o., ktorá sa dostala do veriteľského výboru Váhostavu a jej vlastníkom je firma Oldbury Consultants Limited so sídlom v Londýne. Váhostavu poskytli peniaze viaceré schránkové firmy s neznámymi vlastníkmi. Moravčík nedávno povedal, že Juraj Široký starší vysvetlí financovanie spoločnosti, ten sa zatiaľ nevyjadril.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj ŠirokýMarián Moravčík
Firmy a inštitúcie NAKA Národná kriminálna agentúraVáhostav - SK