Váhostav obhajuje svoj postup, poukazuje na iné firmy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Juraj siroky st.
Jedného z najvplyvnejších ľudí na Slovensku Juraja Širokého podľa týždenníku Trend prenasleduje minulosť. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 31. marca (WEBNOVINY) – Stavebná spoločnosť Váhostav – SK, a.s. (Váhostav), ktorá je v reštrukturalizácii a odpíše si väčšinu svojich dlhov dodávateľom, poskytne orgánom činným v trestnom konaní všetky informácie, ak o ne požiadajú a bude spolupracovať s vyšetrovateľmi. Agentúru SITA o tom informoval hovorca Váhostavu Tomáš Halán v súvislosti s vyšetrovaním spornej reštrukturalizácie firmy.

Ako ďalej uviedol, od roku 2005, kedy vtedajší minister spravodlivosti Daniel Lipšic predložil zákon o konkurze a reštrukturalizácii, ktorý doteraz platí, využilo inštitút reštrukturalizácie vyše päťsto firiem a za posledné tri roky sa do reštrukturalizácie dostala každá siedma stavebná firma. Národná kriminálna agentúra začala v prípade Váhostavu trestné stíhanie vo veci poškodzovania veriteľa. Pre Aktuality.sk to potvrdil riaditeľ agentúry Daniel Goga.

Spoločnosť Druhá strategická, a.s., ktorá je na treťom mieste vo vlastníckej štruktúre Váhostavu, tvrdí, že zahraničné schránkové firmy nie sú spriaznení veritelia Váhostavu. „Potvrdzuje to aj správkyňa, ktorá sa zodpovedá súdu. Nevidíme dôvod na spochybňovanie procesu reštrukturalizácie,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa Druhej strategickej Michaela Kováčik Grendelová.

Transparency International odkryla vlastnícku štruktúru Váhostavu

Cez tieto firmy podľa nej zohnal akcionár prostriedky na fungovanie Váhostavu. „V stave, v akom sa spoločnosť nachádzala, nebolo možné zabezpečiť financovanie klasickým bankovým úverom. Váhostav už nedisponoval ďalším majetkom, ktorý by mohol banke slúžiť ako záruka,“ dodala. Spriaznená osoba je podľa zákona blízka osoba fyzickej osoby, ako aj právnická osoba, v ktorej má fyzická osoba alebo blízka osoba fyzickej osoby kvalifikovanú účasť.

Váhostav má z dlhu 104,68 milióna eur dodávateľom splatiť iba 15,7 milióna eur, teda 15 percent za päť rokov. V päťčlennom výbore veriteľov Váhostavu je firma Lomark, s. r. o., ktorej vlastníkom je Oldbury Consultants Limited so sídlom v Londýne.

Váhostav za súčasnej vlády Roberta Fica, ale čiastočne aj za vlády Ivety Radičovej, získal viaceré veľké zákazky, svojim dodávateľom však riadne neplatil. Za spoločnosťou stojí Juraj Široký starší, mediálne označovaný za mecenáša Smeru. Vo Váhostave je podpredsedom predstavenstva, syn Juraj je na čele predstavenstva.

Slovenská pobočka mimovládnej organizácie Transparency International v spolupráci s dátovou firmou Bisnode v uplynulých dňoch odkryla komplikovanú vlastnícku štruktúru Váhostavu. Na konci spletitého reťazca sú neznáme schránkové firmy z Nového Zélandu a Cypru a dokonca päť fyzických osôb z Kostariky.

Firmy Širokého sú prepojené na daňové raje

„Jediným 100-percentným akcionárom spoločnosti Váhostav – SK, a. s. je spoločnosť Finasist,“ uviedol Halán. Odvetil tak na otázku, či sa Váhostav neobáva, že pre nejasnú štruktúru vlastníkov sa nebude môcť uchádzať o verejné zákazky. Novela zákona o verejnom obstarávaní, účinná od 1. marca, má znemožniť schránkovým firmám s neznámymi vlastníkmi účasť vo verejnom obstarávaní.

Vo firme Finasist je Široký starší v dozornej rade a Široký mladší predsedom predstavenstva. Tie isté pozície majú aj vo firme Druhá strategická, a.s., ktorá vlastní Finasist. Ďalším domácim článkom reťazca vlastníkov Váhostavu je firma Prvá strategická, a.s. Všetky tieto tri firmy majú rovnaké sídlo v Bratislave.

Na Druhú a Prvú strategickú sú podľa zistení Transparency International a Bisnode napojené firmy z Nového Zélandu Draeger Holdings Co Ltd. a Pakema Holdings Co Ltd.

Vlastníkmi prvej z nich sú cyperské schránky Prontoservus Ltd. a Maninteser Co Ltd., v reťazci za druhou sú Havelock Ltd., Torrelaguna Ltd. a päť osôb z Kostariky (Dan Alberto Hidalgo, Jurgen Gustav Nanne, Ignacio Dobles, Carlos Alberto Ayon a Randal Madriz Jimenez).

Opozícia a poškodení považujú reštrukturalizáciu za podvod

„Akciové spoločnosti si akcionársku štruktúru nevolia. Akcie spoločností, ktoré sú verejne obchodovateľné, sú voľne prístupné na burze cenných papierov. Spoločnosť má dôvod zisťovať si zoznam akcionárov iba pred valným zhromaždením,“ uviedla Kováčik Grendelová. „Spoločnosť Druhá strategická má vyše šesťtisíc akcionárov a jej zástupcovia neskúmajú ich majetkové pozadie,“ dodala.

Premiér Robert Fico po dlhom mlčaní o Váhostave v piatok vyhlásil, že vláda podporí vyšetrovanie reštrukturalizácie spoločnosti Generálnou prokuratúrou SR. V prípade manažmentu Váhostavu mohlo ísť podľa predsedu vlády o kriminálne správanie sa. O reštrukturalizáciu Váhostavu, ale aj Doprastavu, a.s., ktorý už má tento proces za sebou, sa začala zaujímať aj Národná kriminálna agentúra.

Opozícia a poškodení veritelia Váhostavu považujú reštrukturalizáciu za podvod za asistencie štátu. Opoziční poslanci parlamentu za OĽaNO, NOVA a SaS podali v piatok trestné oznámenie na neznámeho páchateľa v postavení členov štatutárneho orgánu alebo vlastníkov Váhostavu.

Poslanec Daniel Lipšic (NOVA) tvrdí, že problém reštrukturalizácie Váhostavu nie je primárne v zákone, ale v tom, ako sú prihlasované pohľadávky od fiktívnych firiem na Cypre a Belize. Existuje navyše podozrenie, že predstavitelia Váhostavu vedeli v čase, keď podpisovali zmluvy, že nebudú môcť zaplatiť svojim dodávateľom a živnostníkom.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel LipšicJuraj ŠirokýRobert Fico
Firmy a inštitúcie Váhostav - SK