Vakcína Prevenar 13 získala ocenenie za najlepší liek roka

Ocenenie pre Pfizer
ocenenie pre Pfizer

BRATISLAVA 25. októbra (WBN/PR) – Odborná komisia prestížneho ocenenia za inovácie v oblasti medicíny a ľudského zdravia Prix Galien USA 2011 vyhlásila tohoročných víťazov v kategóriách Pro Bono Humanum, najlepší biotechnologický produkt a najlepší liek. Víťazom poslednej kategórie sa stala pneumokoková vakcína Prevenar 13 od spoločnosti Pfizer, ktorá pomáha chrániť dojčatá a malé deti pred 13 kmeňmi pneumokokových baktérií, ktoré spôsobujú závažné pneumokokové infekcie.

Ocenenie Prix Galien je považované za jedno z najvýznamnejších vyznamenaní vo farmaceutickom priemysle, ktoré je v odvetví vnímané ako ekvivalent Nobelovej ceny. Bolo založené v roku 1970 francúzskym farmaceutom Rolandom Mehlom a v USA sa ocenenia udeľujú od roku 2007. O udelení ocenenia rozhoduje jedinečná komisia zložená zo siedmich nositeľov Nobelovej ceny za medicínu, ktorú tento rok viedol nositeľ Nobelovej ceny mieru profesor Elie Wiesel.

„Je pre nás veľkou cťou byť ocenení za najlepší liek a prínos vo verejnom zdravotníctve, ktorý reprezentuje vakcína Prevenar 13“, hovorí MUDr. Branislav Budke, generálny riaditeľ spoločnosti Pfizer na Slovensku. „Táto vakcína predstavuje jeden z najkomplexnejších biologických prípravkov, aké boli doposiaľ vyvinuté a je výsledkom dlhodobého záväzku spoločnosti Pfizer vyvíjať inovatívne vakcíny na prevenciu najpálčivejších zdravotných problémov, ktorým v súčasnosti musíme čeliť,“ dodáva MUDr. Budke.

Jedným z kľúčových zdravotníckych problémov súčasnosti sú bezpochyby aj pneumokokové ochorenia, ktoré sú najčastejšou príčinou očkovaním preventabilných úmrtí dojčiat a malých detí do 5 rokov života. Najzávažnejšie infekcie, kedy môže dôjsť až k závažnému poškodeniu organizmu alebo úmrtiu dieťatka, sa pritom vyskytujú najmä u detí do jedného roka. Závažnosť pneumokokových infekcií je daná vysokou agresivitou niektorých pneumokokových sérotypov, vysokou rýchlosťou ich šírenia v organizme, ale najmä vysokou rezistenciou na antibiotiká.

Vakcína Prevenar 13 bola schválená v USA Úradom pre potraviny a liečivá (Food and Drug Administration, FDA) vo februári 2010 na prevenciu závažných pneumokokových ochorení medzi dojčatami a malými deťmi. Vakcína poskytuje ochranu pred najširším spektrom sérotypov spomedzi konjugovaných vakcín a je v súčasnosti dostupná vo viac ako 100 krajinách po celom svete. Na Slovensku je vakcína Prevenar 13 súčasťou Národného imunizačného programu od 1. júla 2010. S platnosťou od apríla 2011 sa na základe rozhodnutia Ministerstva zdravotníctva 13-valentná vakcína stala nadštandardom a rodičia si za očkovanie touto vakcínou musia doplatiť 12,75 za jednu očkovaciu dávku.

Odporúčanie odborníkov na celom svete je v prospech očkovania proti čo najširšiemu spektru pneumokokových sérotypov, ktoré poskytuje na jednej strane najširšiu ochranu dojčiat a detí proti závažným pneumokokovým infekciám, a na strane druhej prispieva k výraznému zníženiu antibiotickej rezistencie baktérií. Rezistencia na antibiotiká často sťažuje liečbu infekcií a zvyšuje riziko zdravotných komplikácií a trvalých následkov u malých pacientov.

Ocenenie Prix Galien USA 2011 v kategórii Pro Bono humanum získal Dr. Paul Farmer za jeho celoživotné humanitárne aktivity na Haity. Za rozvoj a objav biotechnologických produktov, ktoré prispievajú k zlepšeniu ľudského zdravia komisia ocenila produkty Stelara® od spoločnosti Janssen Biotech Inc. a produkty Prolia® a XGEVA® z dielne farmaceutickej spoločnosti Amgen. V kategórii najlepší liek si ocenenie zaslúžila pediatrická vakcína Prevenar13®, ktorá poskytuje najširšiu ochranu dojčiat a detí pred závažnými pneumokokovými infekciami.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Pfizer