Vakcíny na pandemickú chrípku nebudú, rozhodla o tom vláda

Vakciny.jpg
Foto: Morguefile.com

BRATISLAVA 11. septembra (WEBNOVINY) – Štát nebude vyrábať vakcínu na pandemickú chrípku. Podľa ministerstva zdravotníctva (MZ) ide v čase ekonomickej krízy o veľkú finančnú záťaž, navrhlo preto vláde, aby sa v projekte nepokračovalo. Kabinet tento postup odobril. Vakcína sa mala vyrábať v Malackách.

Po tom, čo sa nenašiel prevádzkovateľ už čiastočne vybudovaného pavilónu, kabinet zaviazal ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú, aby vypracovala nový projekt na zabezpečenie Slovenska v prípade pandemickej chrípky.

Prvotné informácie hovorili o tom, že by sa projekt mohol vrátiť do areálu spoločnosti Imuna Pharm a.s. v Šarišských Michaľanoch, kde sa pôvodne vakcína mala vyrábať. V prípade opätovného návratu do tejto lokality však MZ konštatuje, že štát by musel zabezpečiť spolu s Imuna Pharm výstavbu komplexného areálu. Náklady odhadlo na 21 miliónov eur.

Pavilón využije Slovenská akadémia vied

Zvolenská
Foto: SITA/Diana Černáková

„K týmto nákladom by bolo nevyhnutné pripočítať všetky náklady spojené s výrobou pandemickej vakcíny. Ich výška by závisela od konkrétnej požiadavky vlády Slovenskej republiky, a preto sa náklady na výrobu v súčasnosti nedajú presne vyšpecifikovať,“ uviedlo ministerstvo zdravotníctva v odôvodnení.

Ako rezort podotkol, zároveň by bolo potrebné financovať prevádzkové náklady prác na výskume a vývoji konkrétnej pandemickej vakcíny v objekte Virologického ústavu Slovenskej akadémie vied (VÚ SAV) vo výške 250 tisíc eur.

Keďže definitívne sa v Malackách vakcína vyrábať nebude, Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHM) sa už pre takmer dokončený pavilón snaží nájsť také využitie, ktoré by sa čo najviac priblížilo pôvodnému účelu, a teda výrobe farmaceutických, prípadne obdobných tovarov.

Podľa materiálu by rozostavaný objekt mohol slúžiť Slovenskej akadémii vied na výrobu vlastných tovarov. Využitie by mala nájsť aj nakúpená technológia na výrobu vakcín.

SŠHM chce za týmto účelom rokovať s konzorciom zloženým zo slovenskej spoločnosti Imuna Pharm, a.s. Šarišské Michaľany a nadnárodnej spoločnosti, ktoré prejavilo predbežný záujem o výrobu vakcíny, avšak v inej lokalite ako Malacky a za iných podmienok a dohodnúť s ním čo najefektívnejšie nakladanie s technológiami.

„V prípade, že sa tak neuskutoční do konca roku 2013, konštatujem s vysokou pravdepodobnosťou, že technologické stroje a zariadenia na výrobu pandemickej vakcíny nebude možné odpredať, čím vznikne škoda vo výške približne 7,3 mil. eur,“ uvádza sa v správe. Ďalšie výdavky by si v tomto prípade vyžiadala likvidácia strojov.

Slovensko je v súčasnosti pripravené na pandémiu

Ako uviedla ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská po rokovaní vlády, na úrovni Európskej únie sa posunula iniciatíva, ktorá má za cieľ upraviť spoločný postup krajín EÚ pri získavaní protipandemických opatrení.

„Teraz veľmi aktívne spolupracujeme na európskej pôde všetci ministri zdravotníctva na upravení prípadného možného spoločného postupu voči farmafirmám v prípade nutnosti vakcín,“ uviedla Zvolenská. Ministerka má do konca januára 2014 predložiť na vládu dokument, ako bude Slovensko zabezpečené na pandémiu chrípky.

Spoločný nákup pandemických vakcín ako jednu z možností pripúšťa aj vedúci odboru epidemiológie Úradu verejného zdravotníctva Ján Mikas. Druhou možnosťou je podľa neho bilaterálnou zmluvou nakúpiť vakcínu od zahraničného výrobcu.

Zdôrazňuje, že Slovensko je aj v súčasnosti pripravené na prípadnú pandémiu. Pripomína pandemickú komisiu vlády SR, ktorá koordinuje protiopatrenia týkajúce sa prípravy na pandémiu chrípky a naďalej sa monitoruje epidemiologická situácia.

„Bude dovezená vakcína proti sezónnej chrípke. Budeme monitorovať a spolupracovať so Svetovou zdravotníckou organizáciou a Európskym centrom pre kontrolu prenosných ochorení v oblasti výmeny informácií, ako to vyzerá v Európe, ako to vyzerá vo svete,“ uviedol Mikas. Na Slovensku bola naposledy pandemická chrípka v roku 2009 – 2010.

Pavilón v Malackách bol v lete minulého roka z väčšej časti hotový, technológie nakúpené, chýbal však prevádzkovateľ, ktorý by vakcínu na pandemickú chrípku vyrábal. Záujem ani po opätovných rokovaniach farmafirmy neprejavili, vláda tak v októbri minulého roka rozhodla, že z pavilónu bude sklad liečiv a zdravotníckych potrieb. Nakúpené technológie na výrobu vakcín boli uskladnené v sklade SŠHM.

Výstavba pavilónu na výrobu pandemickej vakcíny začala koncom roku 2011. Do pozastavenia projektu v októbri minulého roka sa do výstavby pavilónu a nákupu technológie preinvestovalo 19,7 mil. eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján MikasZuzana Zvolenská
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR