Valka strelili do srdca, našla ho exmanželka

Lipšic
Zľava: Prezident Policajného zboru Jaroslav Spišiak a minister vnútra Daniel Lipšic prichádzajú na tlačovú besedu kde sa aktuálne vyjadrili k vražde advokáta Ernesta Valka. Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 9. novembra (WEBNOVINY) – Zastreleného advokáta Ernesta Valka našli v pondelok večer o 22:45 v jeho dome v Limbachu bývalá manželka a dcéra, ktoré okamžite nahlásili udalosť polícii. Do domu sa prišli pozrieť preto, lebo sa im nezdalo, že Valko dlhší čas nezdvíhal mobilný telefón.

„Došlo k jednému výstrelu, ktorým obeť podľahla – strela spôsobila zranenia srdca a pľúc, nezlučiteľné so životom,“ uviedol na mimoriadnej tlačovej besede policajný prezident Jaroslav Spišiak. Výstrel z krátkej guľovej zbrane padol podľa jeho slov v čase od 18:47 do 22:45 zo vzdialenosti niekoľkých metrov. Bývalého predsedu Ústavného súdu ČSFR našli v obytnej časti domu. Podľa Spišiaka ho strelili spredu, projektil opustil telo pár centimetrov pod lopatkou. „Nemáme identifikovanú zbraň, ktorou bol zavraždený,“ povedal minister vnútra Daniel Lipšic. Zároveň potvrdil, že sa stratili dve zbrane, ktoré mal Valko v legálnej držbe.

Na miesto prišli pár minút po telefonáte zdravotníci, ktorí konštatovali Valkovu smrť. Vykonali už aj pitvu, policajti stále podrobne obhliadajú miesto činu a zaisťujú všetky dostupné stopy v dome aj v širšom okolí. Na miesto dorazili niekoľko minút po zdravotníkoch.

Vyšetrovateľ podľa Spišiaka začal trestné stíhanie vo veci vraždy. „Vyvinieme maximálne úsilie, aby sme páchateľov vypátrali a postavili pred súd,“ uviedol minister Lipšic. Prípadom sa zaoberá úrad boja proti organizovanej kriminalite, kde podľa Spišiaka pracujú najspoľahlivejší a najerudovanejší policajti. Paradoxne v minulosti rovnaký odbor viedol trestné stíhanie, v ktorom istý čas Valko spoločne so známym podnikateľom čelili obvineniu z údajného vydierania, to sa však nepotvrdilo a prípad bol zastavený. Valko žiadal od rezortu ospravedlnenie, podľa Lipšica čoskoro k tejto záležitosti vydajú vyhlásenie.

Lipšic novinárov požiadal o pochopenie s tým, že budú zverejňovať len minimum údajov, aby neohrozili vyšetrovanie. „Nechceme viesť online vyšetrovanie, chceme objasniť vraždu,“ dodal. Minister potvrdil, že Valko, s ktorým sa dobre poznali a mohol sa s ním kedykoľvek skontaktovať, v poslednom čase neprejavoval obavu o svoj život. „Neprejavil ju ani v deň vraždy u osôb, s ktorými bol v pondelok v kontakte,“ poznamenal Lipšic. Polícia podľa Spišiaka už kontaktovala širší okruh osôb z Valkovho okolia vrátane partnerov z advokátskej firmy, podnikateľa Ladislava Reháka, ktorého v minulosti zastupoval, zatiaľ nikto z nich neprejavil záujem o ochranu. Spišiak tiež vylúčil, že by polícia v poslednom čase Valka operatívne rozpracovávala.

Valko bol v rokoch 1990 až 1991 podpredsedom Snemovne ľudu Federálneho zhromaždenia ČSFR, v roku 1992 sa stal predsedom Ústavného súdu ČSFR. Od roku 1993 pôsobil ako advokát. Okrem iného zastupoval štát vo viacerých známych kauzách, rovnako i viacerých politikov. Naposledy podpredsedu vlády a ministra financií Ivana Mikloša v dlhoročnom spore s Robertom Ficom. Valko v roku 2006 kandidoval v parlamentných voľbách za Občiansku konzervatívnu stranu. Pred štyrmi rokmi Valka spolu s podnikateľom Ladislavom Rehákom zadržala polícia a obvinila z vydierania. Na jar v roku 2008 bolo stíhanie prokuratúrou zastavené.

Jeho meno figurovalo vo viacerých dôležitých sporoch – v minulosti zastupoval Slovenský plynárenský priemysel v súdnom spore o tzv. Duckého zmenky. V októbri sa stal zástupcom štátu v dozornej rade SPP.

Valko
Foto: SITA/Igor Svítok

V dome zastreleného advokáta sú stále policajti

Dom zastreleného advokáta Ernesta Valka na Potočnej ulici v Limbachu stále stráži polícia, v dome policajti stále zaisťujú stopy po nočnej streľbe. Potočná ulica je poslednou pod lesom, jej horný koniec polícia uzavrela a púšťa do nej len pracovníkov Lesov s mechanizmami. K domu sa dá dostať maximálne do vzdialenosti 50 až 100 metrov. Všetko nasvedčuje tomu, že vyšetrovatelia sa zameriavajú na stopy v dome, na náprotivnom kopci, ktorý je zarastený stromami, policajtov nie je vidieť. Dom je situovaný v okrajovej štvrti Limbachu, kde sa nachádzajú novostavby rodinných domov. Susedia medzi sebou príliš nekomunikujú, o udalosti, ktorá sa odohrala v pondelok v noci, majú podľa vlastných slov informácie len sprostredkované médiami. Niektorí si ráno, keď videli zvýšený pohyb policajných áut, mysleli, že vykradli niektorú z chát, čo sa tu stáva. Valkov dom je posledný v rade celoročne obývaných, za ním nasledujú už len chatky v miestnej chatovej oblasti.

Valko
Foto: SITA Foto: SITA
Prominentný právnik Ernest Valko (1953 – 2010) vystupoval vo viacerých kauzách s politickým pozadím:

*SDK – V roku 1998 zastupoval pred Najvyšším súdom SDK v spore s HZDS.

*Duckého zmenky – Zastupoval SPP v jednom z prípadov Duckého zmeniek. Išlo o spor s Union bankou.

Valko
Foto: SITA

*FNM – Zastupoval FNM v spore so spoločnosťou Tatra Sipox. Predmetom sporu bol 45,9-percentný balík akcií Nafty Gbely. Ten získala od FNM v roku 1996 a. s. Druhá obchodná, v ktorej pozadí stál veľkopodnikateľ Vladimír Poór.

*Konkurz Devín banky – Po rozsiahlej kritike z tejto kauzy Valko vycúval. Tvrdilo sa, že za svoje služby získa odmenu až 60 miliónov korún, čo poškodzovalo jeho povesť.

Právnik politikov:

*Mikloš vs. Fico – Opakovane zastupoval súčasného ministra financií Ivana Mikloša v spore s predsedom Smeru-SD Robertom Ficom. Od šéfa Smeru vysúdil ospravedlnenie.

*KDH vs. ANO – KDH žalovalo liberálov o desať miliónov korún v spore o ochranu dobrej povesti.

Mapa miesta vraždy:

Zväčšiť mapu

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ernest ValkoVladimír Poór