Vallova parkovacia politika môže ovplyvniť aj nákupné centrá, zvažujú spoplatnenie parkovania

Košice, parkovanie
Foto: ilustračné, SITA/Ivan Fleischer

BRATISLAVA 3. júna (WebNoviny.sk) – Nová parkovacia politika, ktorú chce hlavné mesto spustiť začiatkom roka 2021, môže ovplyvniť aj parkovanie v nákupných centrách. Niektoré nákupné centrá už dnes zvažujú regulovanie svojich parkovísk.

Máme v pláne upraviť, lepšie zorganizovať parkovanie v našom centre. V budúcnosti (v horizonte 2-3 rokov) budeme musieť pristúpiť k obmedzeniam a čiastočnému spoplatneniu parkovania,“ uviedol pre agentúru SITA riaditeľ Avion Shopping Parku v Bratislave Vladimír Bereš.

Ponúkajú parkovanie zadarmo

Spoločnosti, ako napríklad Billa, už v minulosti zaviedli reguláciu svojich parkovísk. „Na väčšine našich parkovísk v Bratislave máme zavedené regulované parkovanie. K tomuto kroku sme v minulosti pristúpili z dôvodu neustálej obsadenosti parkoviska a následných sťažností od našich zákazníkov. Nová parkovacia politika tak nebude mať vplyv na nastavenie fungovania našich parkovísk,“ uviedla hovorkyňa Billy Kvetoslava Kirchnerová.

Nákupné centrá poskytujú cez deň niekoľko hodín parkovania zadarmo. V nočných hodinách však musia platiť vodiči za každú hodinu, a z toho dôvodu sú parkoviská prázdne.

Počas prezentácií parkovacej politiky, ktoré organizuje primátor Matúš Vallo s obyvateľmi jednotlivých bratislavských mestských častí, sa ľudia opakovane pýtali otázku o parkovacích miestach v nákupných centrách, keďže ich kapacity, ako napríklad parkovací dom v Auparku, by pomohli s parkovaním v Bratislave.

S nákupnými centrami už komunikujú

Podľa vyjadrenia primátora Matúša Valla mesto už komunikuje a plánuje v otázke parkovacej politiky spolupracovať aj s nákupnými centrami.

Magistrát začal spolupracovať napríklad s obchodným domom Tesco na Zlatých pieskoch, kde po dohode sprístupnili parkovisko pri nákupnom centre, ktoré slúži ako záchytné parkovisko počas dopravných obmedzení súvisiacich s rekonštrukciou Mlynských nív. Na tomto parkovisku majú vodiči k dispozícií 130 parkovacích miest.

Problémom je však využitie záchytných parkovísk, z ktorých môžu vodiči prejsť na mestskú hromadnú dopravu. Záchytné parkovisko na Zlatých Pieskoch je podľa magistrátu využité len na 30 percent. Primátor Vallo sa domnieva, že prijatie parkovacej politiky úzko súvisí so zmenou návykov vodičov v Bratislave.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Matúš Vallo