Valorizácia dôchodkov v prvom pilieri sa zmení

Dôchodca, dôchodcovia, dôchodky, peniaze
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 7. apríla (WebNoviny.sk) – Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR plánuje v prvom pilieri zmeniť valorizáciu dôchodkov.

„Aby v čase, keď inflácia je taká ako v súčasnosti, zabránila tomu, aby zvýšenie dôchodkov bolo také, ako sa prejavilo v tomto roku vo výške 1,8 eura. Pripravujeme spôsob inej valorizácie, iného mechanizmu, bavíme sa o tom, či to bude vyjadrené pevnou čiastkou alebo percentuálne,“ vysvetlil po rokovaní vlády minister práce Ján Richter. Do programového vyhlásenia vlády ministerstvo práce zahrnulo politiku zamestnanosti, sociálnu politiku, dôchodkovú politiku i rodovú rovnosť.

Ako ďalej uviedol Richter, do programového vyhlásenia vlády zakomponovali zvýšenie materskej. Minister chce, aby matky mali v plnej miere prostredníctvom sociálnej dávky hradenú stratu príjmu z predchádzajúceho zamestnania. V sociálnej politike sa chce minister zaoberať opatrovateľmi, najmä matkami a príbuznými, ktorí sa starajú o zdravotne ťažko postihnutých. „Je záujem, aby sme sa priblížili k tej minimálnej mzde,“ dodal.

V politike zamestnanosti je podľa neho prioritou znížiť počet dlhodobo nezamestnaných. „Jedna z prvých legislatívnych úloh je vypracovanie nového zákona ohľadom sociálnych podnikov inkluzívnej práce, kde chceme zapracovať všetky veci, ktoré sme predtým deklarovali. To znamená pozitívnu diskrimináciu pri verejnom obstarávaní,“ pokračoval. Minister očakáva, že zákon bude schválený v priebehu tohto roka. Pri tvorbe nových podnikov chce ministerstvo využiť prostriedky z európskych fondov, kde je vyčlenená skoro miliarda eur na podporu politiky zamestnanosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Richter
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRVláda SR