Van der Bellen je naisto novozvoleným prezidentom Rakúska

Alexander Van der Bellen
Nový rakúsky prezident Alexander Van der Bellen. Foto: SITA/AP

VIEDEŇ 23. decembra (WebNoviny.sk) – Víťaz nedávnych prezidentských volieb v Rakúsku, bývalý predseda strany Zelených Alexander Van der Bellen, je od piatka právoplatne zvolenou hlavou štátu. Budúcim ôsmym prezidentom Rakúskej republiky sa stal po uplynutí lehoty na prípadné napadnutie výsledkov hlasovania o štvrtkovej polnoci.

V opakovanom druhom kole prezidentských volieb, ktoré sa konalo 4. decembra, zvíťazil Van der Bellen ako nezávislý kandidát nad uchádzačom pravicovo-populistickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Norbertom Hoferom v pomere 53,8 ku 46,2 percenta odovzdaných hlasov. Výsledky tak boli presvedčivejšie ako v pôvodnom druhom kole z 22. mája, keď Van der Bellen získal iba minimálny náskok.

Minister vnútra Wolfgang Sobotka už dva dni po voľbách vyjadril presvedčenie, že lehotu na podanie sťažností ústavnému súdu tentoraz nikto nevyužije, čo sa nakoniec potvrdilo. Výsledky pôvodného druhého kola napadla FPÖ vzhľadom na zistené pochybenia pri sčítavaní hlasov.

Van der Bellen sa oficiálne ujme novej funkcie 26. januára. Prezidentské kreslo už v lete uvoľnil sociálny demokrat Heinz Fischer, ktorý po 12-ročnom úradovaní nemohol znova kandidovať.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander Van der BellenHeinz FischerWolfgang Sobotka