Vancouver a Pittsburgh sú na pokraji vyradenia

NHL

NEW YORK 16. apríla (SITA) – Hokejisti Philadelphie zvíťazili aj v nedeľňajšom treťom stretnutí 1. kola play-off Východnej konferencie zámorskej NHL nad Pittsburghom a v sérii hranej na štyri výhry vedú už 3:0.

Flyers po dvoch víťazstvách na ľade „tučniakov“ uspeli v prvom domácom súboji 8:4. Séria medzi tímami z Pennsylvánie je bohatá na góly, v nedeľu nechýbali ani tvrdé súboje a bitky.

Rukavice zhodili aj Claude Giroux či Sidney Crosby, ich pästný súboj sa skončil remízou. Crosby si v súboji neodpustil viacero provokácií. „Philadelphiu nemilujem. Osekávajú brankára, robia veci, ktoré sa nemajú robiť. Nemôžeme sedieť so založenými rukami,“ povedal Crosby.

„Letci“ opäť gólovo potešili divákov

Už v prvej tretine po bitke putovali predčasne do šatní Kimmo Timonen a Kris Letang, oba tímy tak prišli o kľúčových obrancov. Pittsburgh síce tretíkrát v sérii otvoril skóre, Flyers však na rozdiel od súbojov u súpera dokázali výsledok otočiť už v prvej tretine, po ktorej viedli 4:2. Vášne prepukli aj v závere duelu, v ktorom došlo k ďalším pästným výmenám. Pri bitke domáceho Scotta Hartnella s hosťujúcim Craigom Adamsom ťahal útočník Penguins súpera za jeho kučeravú hrivu.

Hráči Flyers sú v sérii s Penguins veľmi produktívni, dali v nej už 20 gólov. Strelecky sa trápi najproduktívnejší hráč základnej časti Jevgenij Malkin, ktorý ešte nedal ani gól. Česká hviezda Flyers Jaromír Jágr dosiahol v nedeľu tri asistencie a v historickej tabuľke produktivity play-off sa dostal na 9. miesto o bod pred Steva Yzermana. Jágr má na svojom konte v 172 stretnutiach vyraďovacej časti 186 bodov (78+108).

„Už prvé dva zápasy v Pittsburghu boli bláznivé, ale tento bol ešte divokejší. Kľúčovými faktormi k úspechu mali byť disciplína a špeciálne formácie. Naše presilovky sme zohrali excelentne a skvele sme si počínali aj v oslabeniach,“ povedal pre AP útočník Flyers Daniel Briere, ktorý dosiahol 3 body (2+1) a vyhlásili ho za prvú hviezdu duelu. Rozhodcovia uložili celkovo 38 trestov a 158 trestných minút.

Krok s New Jersey vyrovnala Florida zásluhou nedeľňajšej výhry 4:2 v druhom stretnutí série, Slovák Tomáš Kopecký si v drese Panthers pripísal len jednu mínusku. Panthers položili základ prvého víťazstva v play-off od roku 1997 v prvých dvoch tretinách, po ktorých viedli 3:0. Floride vyšli začiatky prvých dvoch tretín, v ich úvodoch sa presadil Stephen Weiss. „Hrali sme úplne inak ako v prvom zápase, v ktorom na nás vyleteli a viedli rýchlo 3:0. Dnes sa to obrátilo. Začiatok zápasu je vždy veľmi dôležitý,“ povedal Weiss. Devils sa v tretej tretine priblížili na rozdiel gólu, ale vyrovnať už nedokázali.

Trápia sa aj „kosatky“

Vancouver Canucks

V Západnej konferencii Detroit doma podľahol Nashvillu tesne 2:3 a v sérii zaostáva 1:2. Všetky tri doterajšie súboje medzi Red Wings a Predators sa skončili rovnakým výsledkom. Detroit mal aj smolu, v druhej tretine strelil gól na 2:2 až po vypršaní hracieho času, čo potvrdil aj videozáznam.

„Sú to tesné zápasy a pravdepodobne to bude pokračovať aj naďalej. Zápasy v play-off tento rok často rozhodujú predĺženia, minimálne rozdiely v skóre nie sú len záležitosťou našej série,“ povedal Henrik Zetterberg.

Takisto ako Philadelphia, aj hokejisti Los Angeles sa ujali sériového vedenia 3:0 nad Vancouverom, keď ho v nedeľu zdolali doma futbalovým výsledkom 1:0. Víťaz Prezidentovej trofeje pre najlepší tím základnej časti je tak nečakane na pokraji vyradenia. Canucks môžu byť tretím tímom za ostatných šesť rokov, ktorý ako víťaz dlhodobej sezóny vypadne hneď v prvom kole.

„Naša konferencia je veľmi vyrovnaná, každý môže zdolať každého. A to neplatí iba v základnej časti, ale aj v play-off. Kings sa dostali do vedenia, sme v zložitej situácii, ale nevzdávame sa. Budeme bojovať do konca,“ uviedol tréner Canucks Alain Vigneault.

Vancouver stále nevie nájsť recept na brankára Jonathana Quicka, ktorý mal v nedeľu 41 úspešných zákrokov. O víťazstve Kings rozhodol ich kapitán Dustin Brown. „O tom, že po troch zápasoch budeme viesť v sérii 3:0, sa nám ani nesnívalo. Stále potrebujeme ešte jednu výhru, nemôžeme zaspať,“ povedal Dustin Brown.

Západná konferencia:

Los Angeles Kings – Vancouver Canucks 1:0 (0:0, 0:0, 1:0) – stav série 3:0

Gól: 47. Dustin Brown (Justin Williams, Kopitar)

Detroit – Nashville 2:3 (0:1, 1:1, 1:1) – stav série: 1:2

Góly: 36. Daciuk, 60. Zetterberg (Daciuk, Kronwall) – 3. S. Weber (A. Kosticyn, Radulov), 24. K. Klein (Erat), 57. S. Kosticyn (M. Fisher, K. Klein)

Východná konferencia

Philadelphia Flyers – Pittsburgh Penguins 8:4 (4:2, 2:2, 2:0) – stav série 3:0

Góly: 7. Talbot (Giroux, Carle), 9. Briere (Hartnell, Jágr), 12. Briere (Simmonds, B. Schenn), 16. Read (Briere), 35. Read (Jágr, B. Schenn), 40. Simmonds (Coburn), 41. Giroux (Jágr), 58. Talbot (Voráček, Coburn) – 4. J. Staal (Kunitz, Z. Michálek), 16. J. Neal (Niskanen, Malkin), 31. J. Neal (Malkin, Crosby), 36. J. Staal (J. Neal, Kunitz)

Florida Panthers – New Jersey Devils 4:2 (1:0, 2:0, 1:2) – stav série 1:1

Góly: 1. Weiss (Samuelsson, Versteeg), 22. Weiss (M. Goc, Garrison), 35. M. Goc (B. Campbell, Begenheim), 60. Fleischmann – 41. Zajac (A. Greene, Ponikarovskij), 43. Kovaľčuk (Henrique)

Viac k osobe Claude GirouxDustin BrownHenrik ZetterbergJaromír JágrJevgenij MalkinSidney CrosbyTomáš Kopecký