Marián Hossa a Jaroslav Halák sa stali hviezdami večera

Jaroslav halak
Slovenský brankár Jaroslav Halák oslavuje po zápase proti Minnesote. Foto: SITA/AP

DETROIT 14. januára (WEBNOVINY) – Hokejisti Detroitu si v sobotňajšom stretnutí zámorskej NHL poradili na domácom klzisku s Chicagom 3:2 po predĺžení. Blackhawks vstupovali do tretej tretiny s jednogólovým mankom, o predĺženie sa minútu pred záverečným hvizdom postaral po prihrávke od slovenského útočníka Mariána Hossu Kanaďan Jonathan Toews.

O víťazovi rozhodol v piatej minúte predĺženia gól z hokejky ďalšieho Kanaďana Todda Bertuzziho. Trenčianskeho rodáka Hossu po stretnutí vyhlásili za tretiu hviezdu večera.

Detroit v domácom prostredí zvíťazil už v štrnástom zápase v rade a vyrovnal klubové maximum z roku 1965. „Tento rekord tu je od šesťdesiatych rokov, takže jeho vyrovnanie už o niečom hovorí. Celý tím na seba môžeme byť pyšní,“ vyhlásil kapitán „červených krídiel“ Nicklas Lidström.

Meszároš prehru neodvrátil

V noci bodoval zo Slovákov ešte zadák Philadelphie Andrej Meszároš, ktorého jedna asistencia však len zmiernila prehru jeho tímu v Nashville (2:4). Flyers na ľade Predators nezvíťazili už v piatich dueloch za sebou, naposledy sa im to podarilo v marci 2000.

Kanadské derby medzi Montrealom a Ottawou dospelo až do samostatných nájazdov, v ktorých mali viac šťastia „senátori“, o ktorých úspechu rozhodol Daniel Alfredsson. V bránke Canadiens dostal pred Petrom Budajom dôveru Carey Price. Rovnakým scenárom sa skončilo aj stretnutie St. Louis s Minnesotou.

Jaroslav Halák zažiaril

Gólman „bluesmanov“ Jaroslav Halák nepustil za svoj chrbát ani jeden z pokusov hostí a keďže jeho spoluhráči sa presadili dvakrát, tešil sa z víťaza i individuálneho ocenenia za tretiu hviezdu večera. Pre Bratislavčana to bolo ôsme víťazstvo v jedenástom tohtosezónnom dueli.

Blues v tejto sezóne zvíťazili v nájazdoch vôbec prvýkrát, v predchádzajúcich piatich pokusoch ťahali za kratší koniec. „Pred nájazdmi som vedel, že máme takto nepriaznivú bilanciu. Ak by sme opäť prehrali bolo by to už 0:6,“ uviedol po súboji Halák.

Milan Jurčina v akcii

Newyorskí Rangers si poradili s Torontom na jeho ľade pohodlne 3:0 aj napriek tomu, že Marián Gáborík sa prezentoval len jednou neúspešnou strelou. Na triumfe „jazdcov“ sa výraznou mierou podieľal brankár Martin Biron, ktorý svojich 20 úspešných zákrokov umocnil asistenciou pri góle Stepana na konečných 3:0.
Milan Jurčina

Milan Jurčina pomohol New York Islanders k víťazstvu 4:2 nad Buffalom, na ľade strávil takmer 19 minút, prezentoval sa dvoma strelami a jedným mínusovým bodom.

Na druhej strane stále nenastúpil ďalší slovenský obranca Andrej Sekera, ktorého trápi zranenie.

V domácom drese si už trojsté víťazstvo v NHL pripísal ruský brankár Jevgenij Nabokov, podarilo sa mu to ako 26. gólmanovi v histórii. Spomedzi aktívnych brankárov majú na svojom konte viac víťazných duelov len Martin Brodeur, Nikolaj Chabibulin a Roberto Luongo. „Po minulej sezóne v KHL som zapadol do kolektívu a chcem prispieť k postupu mužstva do play-off,“ povedal po zápase Nabokov, ktorý až 293 svojich víťazstiev dosiahol v San Jose.

Zdeno Chára bol najvyťaženejším

S bilanciou 23:30 min bol najvyťaženejším korčuliarom merania síl Caroliny s Bostonom hosťujúci kapitán Zdeno Chára, nedokázal ale zabrániť prehre svojho mužstva 2:4. Chára štyrikrát vystrelil na bránku, no do osobných štatistík mu pribudol len jeden mínusový bod. Výraznou mierou sa na triumfe Caroliny podieľal brankár Cam Ward, na jeho konto pribudlo 33 úspešných zákrokov. Dvojica jeho spoluhráčov si na svoje konto pripísala štarty v jubilejných dueloch, Jussi Jokinen odohral päťstý zápas a Alexej Ponikarovskij absolvoval v NHL ešte o sto duelov viac.
Zdeno chara

Naopak, dôvod na radosť má center San Jose Michal Handzus, „žraloci“ totiž potvrdili výbornú fazónu, keď si z Columbusu odvážajú tri body po výsledku 3:1.

O víťazstvo Colorada na ľade Dallasu v pomere 2:1 sa výraznou mierou pričinil Paul Stastny, syn slovenskej hokejovej legendy bol autorom víťazného gólu a zaznamenal aj jednu prihrávku.

Výsledok úvodného sobotňajšieho stretnutia zámorskej hokejovej NHL:

Detroit – Chicago 3:2 po predĺžení (2:0, 0:1, 0:1 – 1:0)

Góly: 13. Holmström (I. White, Daciuk), 17. Bertuzzi (Daciuk, I. White), 65. Bertuzzi (V. Filppula, Lidström) – 35. Shaw (Leddy), 59. Toews (MARIÁN HOSSA, Keith)

Dallas – Colorado 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)

Góly: 46. Fiddler (Dvořák, Nystrom) – 11. D. Jones (Paul Šťasný), 51. Paul Šťastný (E. Johnson, R. O’Reilly)

Winnipeg – New Jersey 1:2 (1:0, 0:0, 0:2)

Góly: 19. Ladd (Oduya) – 50. K. Foster (Zubrus), 53. Eliáš (Larsson, Sýkora)

Carolina – Boston 4:2 (0:0, 1:1, 3:1)

Góly: 31. Dwyer (B. Sutter), 54. Faulk (Brent), 59. Harrison, 59. E. Staal – 27. P. Bergeron (Boychuk), 42. Lucic (Krejčí)

Columbus – San Jose 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)

Góly: 47. R. Nash (Nikitin, Vermette) – 35. Clowe (Couture, Burns), 58. Marleau (Pavelski, D. Boyle)

Montreal – Ottawa 2:3 po sam. nájazdoch (0:0, 0:0, 2:2 – 0:0, 0:1)

Góly: 41. Plekanec, 60. Pacioretty (Desharnais, Campoli) – 46. Turris (Gončar, N. Foligno), 54. Spezza (Karlsson, Kuba), rozhodujúci sam. nájazd Alfredsson

New York Islanders – Buffalom 4:2 (1:0, 1:2, 2:0)

Góly: 14. Moulson (Tavares, Hamonic), 37. Okposo (Moulson, Staios), 57. Grabner (Parenteau, Streit), 60. Grabner (Tavares, Parenteau) – 35. Kaleta (M. Weber), 37. D. Roy (Gerbe)

Toronto – New York Rangers 0:3 (0:0, 0:2, 0:1)

Góly: 24. Rupp (Stepan, Wolski), 37. B. Boyle (Prust, McDonagh), 47. Stepan (Hagelin, Biron)

Nashville – Philadelphia 4:2 (1:0, 1:1, 2:1) – Andrej Meszároš (Philadelphia) 0+1

Góly: 20. Erat (S. Weber, Fischer), 31. S. Kosticyn (G. Bourque), 45. Spaling (Tootoo, Klein), 60. Fisher (S. Kosticyn, Erat) – 33. Couturier (Simmonds, MESZÁROŠ), 50. Simmonds (Read, Couturier)

St. Louis – Minnesota 3:2 po sam. nájazdoch (0:1, 2:1, 0:0 – 0:0, 1:0)

Góly: 29. Perron (Ch. Stewart, Shattenkirk), 31. Pietrangelo (Backes, Oshie), rozhodujúci sam. nájazd Shattenkirk – 8. McIntyre (Matt Cullen, Powe), 37. Spurgeon (Brodziak, Wellman)

Calgary – Los Angeles 1:4 (0:0, 1:3, 0:1)

Góly: 36. Cammalleri (Babčuk, Bouwmeester) – 21. M. Richards (Penner, Scuderi), 24. Greene (Stoll, M. Richards), 35. Kopitar (Justin Williams, D. Brown), 60. D. Brown (Justin Williams, Doughty)

Viac k osobe Andrej MeszárošAndrej SekeraCam WardCarey PriceDaniel AlfredssonJaroslav HalákJevgenij NabokovJonathan toewsMarián GáboríkMarián HossaMartin BrodeurMichal HandzušMilan JurčinaNicklas LidströmNikolaj ChabibulinOndřej PavelecPaul StastnyRoberto LuongoSergej GončarZdeno Chára