Vancouver rozbil Calgary, Detroit nestačil na Colorado

Nhl

NEW YORK 5. decembra (WEBNOVINY) – Hokejisti Colorada po niekoľkých domácich rozpačitých výkonoch opäť nachádzajú istotu domáceho ľadu, v nedeľňajšom zápase kanadsko-americkej NHL si poradili s Detroitom 4:2.

Hostia síce Franzénom otvorili skóre, no zlepšená hra „lavín“ v druhej a tretej tretine rozhodla o tom, že tri body zostanú v Pepsi Centre.

Colorado sa gólovo presadilo dvakrát v úvode druhej dvadsaťminútovky a rovnako dvakrát v záverečných desiatich minútach. Prvou hviezdou duelu bol dvojgólový domáci center Ryan O’Reilly, blysol sa aj gólman Semion Varlamov s 27 úspešnými zákrokmi.

Raz trafil „do čierneho“ aj Paul Stastny, syn slovenskej legendy Petra Šťastného. „Ukázali sme silný charakter a obrovskú bojovnosť. Zdolali sme na vlastnom ihrisku už tretieho silného súpera, čo je dobré pre sebavedomie mojich hráčov,“ uviedol kouč úspešného tímu Joe Sacco. Obom mužstvám sa však v priebehu merania síl zranili hráči, za hostí nedohral pre tržnú ranu na nohe Valtteri Filppula, Colorado prišlo o Stastneho, ktorý odstúpil pre bližšie nešpecifikovaný problém v hornej časti tela.

Káčeri nezvládli útok divochov

Jonas Hiller

V bratskom súboji sa tešil center Minnesoty Wild Mikko Koivu, ktorého mužstvo uspelo na ľade Anaheimu v zostave s jeho súrodencom Sakum v pomere 5:3.

„Káčeri“, stále bez doliečujúceho sa obrancu Ľubomíra Višňovského, relatívne rýchlo viedli 2:0, ale tesne pred prvým odchodom do kabín dosiahol kontaktný gól Dany Heatley, v prostrednej časti hry sa k nemu pridali dvaja spoluhráči a zrazu boli na koni hostia.

V 51. min ešte dokázal Anaheim vyrovnať, ale dva zásahy „divochov“ v záverečných piatich minútach mu vzali nádej na bodový zápis. Za najlepšieho hráča vyhlásili hosťujúceho centra Matta Cullena, ktorý si osobnú štatistiku vylepšil o tri body za rovnaký počet asistencii.

Minnesota dokázala zvíťaziť už v treťom zápase vonku v rade, v ktorom prehrávala 0:2. „Myslím si, že sa vieme s takouto situáciou celkom dobre vyrovnať. Dôležité je nevzdávať sa, vytrvať v ofenzívnom snažení a zrazu nám to tam jednoducho začne padať. Je to pre nás obrovská psychický vzpruha,“ povedal krídelník Minnesoty Cal Clutterbuck, ktorého tím sa opäť dostal na čelo celej NHL s jednobodovým náskokom pred Pittsburgh.

Calgary si ani neškrtlo

Henrik Karlsson

V zápase dvoch kanadských tímov si Vancouver poľahky poradili s Calgary 5:1 napriek prehranej prvej tretine.

Postarali sa o to predovšetkým trojbodový (zhodne 1+2) David Booth a Chris Higgins, ako aj brankár Roberto Luongo.

Skúsený gólman zaznamenal 21 úspešných zákrokov, čím oslávil svoj prvý štart v základnej zostave v ostatných troch týždňoch. „Je to krásne vrátiť sa späť víťazstvom. Prehrávali sme, ale chalani urobili dobrú prácu,“ uviedol Roberto Luongo, ktorého pochválil spoluhráč Chris Higgings.

„Bobby opäť raz ukázal, prečo stále patrí medzi najlepších gólmanov v celej súťaži. Som veľmi rád, že nemusím dávať góly jemu,“ poznamenal Higging, ktorý si zaokrúhlil počet kariérnych bodov na 200. Úspech zdolaného finalistu bojov o Stanleyho pohár z ostatnej sezóny však nie je prekvapujúci, s „plameňmi“ si totiž poradil desaťkrát v predošlých dvanástich konfrontáciách.

Výsledky nedeľňajších stretnutí zámorskej hokejovej NHL:

Colorado Avalanche – Detroit Red Wings 4:2 (0:1, 2:0, 2:1)

Góly: 21. R. O’Reilly (Landeskog), 23. Paul Stastny (Duchene), 50. Galiardi (Landeskog), 60. R. O’Reilly (McClement, Winnik) – 16. Franzén (Daciuk, Lidström), 46. Cleary (Zetterberg, Bertuzzi)

Anaheim Ducks – Minnesota Wild 3:5 (2:1, 0:2, 1:2)

Góly: 6. Getzlaf (Perry, Selänne), 10. S. Koivu (Selänne, Beleskey), 51. Fowler – 20. Heatley (M. Cullen, M. Koivu), 36. Wellman (M. Cullen, Bouchard), 36. Bouchard (M. Cullen, Wellman), 55. N. Johnson (Clutterbuck, Brodziak), 60. Clutterbuck

Vancouver Canucks – Calgary Flames 5:1 (0:1, 2:0, 3:0)

Góly: 26. Bieksa (Higgins, Booth), 40. Higgins (Booth, Hamhuis), 41. Booth (Kesler, Higgins), 42. Hansen (M. Raymond, Ballard), 46. D. Sedin (Kesler, H. Sedin) – 19. Tanguay (Horák, Rene Bourque)

9. Milan Jurčina (NY Islanders) 15 0 3 3 -6 31 8

Pozn.: Za menom a klubom nasleduje počet zápasov, gólov, asistencií, kanadských bodov, plus/mínus bodov, striel a tr. minút.

Brankári:

Jaroslav Halák (St. Louis) 14 4 7 3 2,40 90,3 1

Peter Budaj (Montreal) 4 1 3 0 2,50 91,4 0

Pozn.: Za menom a klubom nasledujú odchytané zápasy, výhry, prehry, prehry po predĺžení/sam. nájazdoch, priemer inkasovaných gólov, úspešnosť zákrokov, shutouty.

Viac k osobe Andrej MeszárošAndrej SekeraDany HeatleyJaroslav HalákĽubomír VišňovskýMarián GáboríkMarián HossaMichal HandzušMikko KoivuMilan JurčinaPaul StastnyPeter BudajRoberto LuongoRyan KeslerRyan O'ReillySemion VarlamovTomáš KopeckýZdeno Chára