Vandali na pamätníku holokaustu v Izraeli ďakovali Hitlerovi

Izrael pamatnik
Izraelský pamätník sa stal terčom vandalov. Foto: SITA/AP

JERUZALEM 11. júna (WEBNOVINY) – Jeruzalemský pamätník obetí holokaustu sa v noci na pondelok stal terčom vandalov, ktorí jeho steny popísali nenávistnými heslami obviňujúcimi izraelských politických predstaviteľov zo zneužitia vyhladenia Židov počas druhej svetovej vojny.

Na sprejom popísanom pamätníku Jad Vašem sa objavili heslá ako: Hitler, ďakujeme za úžasný holokaust zinscenovaný pre nás, len vďaka tebe sme dostali od OSN vlastný štát, alebo Sionisti chceli holokaust.

Verejnosť i úrady zostali v šoku a polícia po páchateľoch intenzívne pátra. Medzi podozrivými sú najmä ultraortodoxní Židia, ktorí nesúhlasia so spôsobom vzniku židovského štátu spred takmer 70 rokov.

Jad Vašem v Jeruzaleme je najväčší pamätník holokaustu na svete postavený v roku 1953 po rozhodnutí parlamentu. Sú na ňom zdokumentované mená takmer 4 miliónov zo 6 miliónov zavraždených Židov.

Izraelský štát vznikol v roku 1948 na základe plánu OSN, ktorý predpokladal vznik dvoch nezávislých štátov – izraelského a arabského. Následne však vypukol konflikt medzi Židmi a Arabmi a mierové riešenie situácie na Blízkom východe sa dodnes nenašlo.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom