Varehovi zamestnanci ho zbierať lykožrúty nevideli

Mikulas vareha
Zľava: Prvá dáma SR Silvia Gašparovičová a pestovateľ Mikuláš Vareha rozdali darčeky pacientom detskej onkológie v Detskej fakultnej nemocnici Klinike detskej onkológie Kramáre. Bratislava, 17. december 2008. Foto: SITA/Michal Burza

BANSKÁ BYSTRICA 6. decembra (WEBNOVINY) – Bývalé zamestnankyne a dodávatelia vypovedali dnes pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici na hlavnom pojednávaní s podnikateľom Mikulášom Varehom zo Zemplína.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry ho viní z pokračujúcich trestných činov skrátenia dane a poistného, ako aj neodvedenia dane z pridanej hodnoty. Tie podľa prokuratúry spáchal formou fiktívnych obchodov so 414 miliónmi lykožrútov a 55 miliónmi euroočiek. Dve bývalé zamestnankyne Mikuláša Varehu uviedli, že o obchode s lykožrútmi vedeli.

Jednak z vyhlásení zamestnávateľa, že ide o nadštandardnú komoditu i z rozprávania zamestnancov. A tiež z toho, že pri miestnom zisťovaní podnikateľ daňovým kontrolórom ukázal niekoľko vedier s lykožrútmi.

Zamestnankyne, ktoré pracovali v administratíve, však nevideli priamy zber lykožrútov, nevedeli kedy sa zbierali ani kde sa zber uskutočnil. Iba z faktúr vedeli, že ich zbierajú ľudia z Maďarska. Zahraničných zberačov lykožrútov však nikdy nevideli a faktúry nosila z Maďarska účtovníčka zberačskej firmy.

Bývalé zamestnankyne Mikuláša Varehu faktúry za lykožrúty videli, ale nepamätali sa na to, aké objemy sa v nich uvádzali, ani na názov spoločnosti. Podľa prokurátora Jána Šantu svedkovia potvrdili závery obžaloby. Kľúčovým však bolo svedectvo zástupcu jednej z produkčných spoločností jabĺk.

Ten uviedol, že v celej Európe sa obchoduje zhruba s 50 až 60 miliónmi ovocných stromčekov, respektíve ich očiek. Obžalovanému podnikateľovi sa však kladie za vinu obchod s euroočkami v množstve presahujúcom 55 miliónov. Podľa prokurátora svedok iba potvrdil, že Mikuláš Vareha s takýmto množstvom očiek nemohol obchodovať.

Pojednávanie pokračuje 18. a 19. decembra výsluchom ďalších svedkov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mikuláš Vareha