Varga zlepšil maximum slovenského triatlonistu na olympiáde

Letná olympiáda Rio de Janeiro 2016 - štrnásty deň

RIO DE JANEIRO 18. augusta (WebNoviny.sk) – Olympijským víťazom medzi mužmi v triatlone sa v Riu de Janeiro stal 28-ročný britský reprezentant Alistair Brownlee (1:45:01 h), ktorý obhájil prvenstvo spred štyroch rokov z Londýna. Striebro si vybojoval s odstupom 6 sekúnd jeho o dva roky mladší brat Jonathan a bronzový bol Juhoafričan Henri Schoeman už s väčším mankom 42 sekúnd.

OH 2016

Slovenský reprezentant Richard Varga dobehol do cieľa na 11. mieste, keď za víťazom zaostal o 2:16 min. V porovnaní s OH 2012 v Londýne sa 27-ročný Varga zlepšil o 11 miest. Výrazne tým vylepšil najlepší výkon Slováka na OH v tomto športe. V Riu de Janeiro na Fort Copacabana sa súťažilo v objemoch 1,5 km plávanie – 40 km cyklistika – 10 km beh.

Obrazom: Letná olympiáda Rio de Janeiro – 14. deň

„Bolo to o niečo lepšie ako v Londýne. Prvá časť pretekov mi vyšla podľa očakávania, vyplával som prvý. Trochu som to potrhal, ale neviem presne, aké tam boli rozdiely. Plávanie bolo ľahšie ako som si predstavoval. V cyklistickej časti všetci vzorne spolupracovali. Ja som sa prvé dve kolá snažil si to kontrolovať, aby som sa nedostal do problémov. Môj pocit sa zlepšoval a snažil som sa, aby som mal väčší náskok na druhú skupinu. V bežeckej časti som sa na prvej päťke nevedel rozbehnúť a druhých päť kilometrov som si len hrýzol do jazyka a šiel cez hranu, aby som skončil do desiatky. Chýbalo mi však jedno miesto. Blízko desiatky, ale na viac to dnes nebolo,“ skonštatoval Richard Varga.

Varga potvrdil povesť najlepšieho plavca

Dvojnásobný majster sveta Alistair Brownlee je prvým triatlonistom v 16-ročnej olympijskej histórii tohto športu, ktorému sa podarilo obhájiť zlatú medailu. V Riu de Janeiro sa na olympijskom triatlone predstavilo 55 pretekárov.

Otvorené more v Riu Richardovi Vargovi neprekážalo a na 1500 m potvrdil povesť najlepšiemu plavca medzi triatlonistami. Do depa po bicykel slovenský reprezentant vybiehal prvý s náskokom dvoch sekúnd pred Rusom Igorom Poľanským. O ďalšie dve sekundy späť bol Talian Alessandro Fabian.

V prvom z ôsmich okruhov na cyklistickej časti (40 km) sa utvorila vpredu silná 10-členná skupina s britskými bratmi Brownleeovcami, Francúzom Luisom, ale aj R. Vargom. Jazda v členitom teréne s dvoma kopcami, aj technickým zjazdom kládla nároky na pozornosť aj fyzickú kondíciu. Desiatka vpredu začala spolupracovať. Skupina pomerne rýchlo získala minútový náskok a s pribúdajúcimi okruhmi k nemu pridávala ďalšie sekundy.

Vražedné tempo Brownleeovcov a Luisa

Po šiestom okruhu, čiže 28,86 km, náskok narástol na 1:17 min. Varga sa spočiatku zdržiaval na konci skupiny, ale neskôr sa objavil aj vpredu a na konci cyklistického úseku vbiehal na bežeckú časť (10 km) na prvom mieste.

Dopredu sa však rýchlo dostali bratia Brownleeovci a spolu s Francúzom Luisom pri teplote takmer 30°C začali udávať „vražedné“ tempo, ktorému ostatní členovia čelnej skupiny nestačili. Varga sa trochu stiahol a po 2,5 km bol siedmy s vyše polminútovým odstupom. Po polovici bežeckej časti narástlo manko jediného Slováka v štartovom poli na 1:17 min a už v tesnom závese za ním sa objavil jeden z favoritov Španiel Mola, ktorý mal po cyklistickej časti odstup vyše jednej minúty.

Situácia vpredu sa rozuzlila po 6 km behu, a to pre obhajcu titulu. Alistair Brownlee sa vzdialil bratovi Jonathanovi a pri vstupe do posledného zo štyroch okruhov dlhých 2,5 km mal k dobru 15 sekúnd. Juhoafričan Schoeman na tretej priečke zaostával o 38 sekúnd, Varga klesol na 11. miesto s mankom 2:06 min. Toto poradie sa už do cieľa nezmenilo, hoci to chvíľu vyzeralo, že Alistair v koncovke počká na brata Jonathana. Tesne pred páskou totiž zastal a do cieľa už len vpochodoval s náskokom 6 sekúnd.

Triatlon – muži (1,5 km – 40 km – 10 km):

1. Alistair Brownlee 1:45:01 h, 2. Jonathan Brownlee (obaja V. Brit.) +6 s, 3. Henri Schoeman +42, 4. Richard Murray (obaja JAR) +49, 5. Joao Pereira (Portug.) +51, 6. Marten van Riel (Belg.) +1:02 min, 7. Vincent Luis (Fr.) +1:11, 8. Mario Mola (Šp.) +1:25,…11. Richard Varga (SR) +2:16.

Samsung_reklama

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Richard Varga