Vaše priority sú prázdne, obul sa Sulík do vznikajúcej vlády

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Richard Sulík
Predseda strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík. Foto: SITA/Martin Medňanský

BRATISLAVA 16. marca (WebNoviny.sk) – Priority ďalšej vlády Roberta Fica predznamenávajú podľa predsedu SaS Richarda Sulíka stagnáciu a pokračujúci úpadok. Ako povedal Sulík v stredu pre agentúru SITA, programové priority strán Smer-SD, SNS, Most-Híd a Sieť poskytujú relatívne presný obraz o tom, ako bude fungovať budúca vláda, zložená z týchto strán.

„Nedajú sa očakávať žiadne zásadné zmeny v školstve, zdravotníctve, v justícii, pri zlepšovaní podnikateľského prostredia, pri riešení segregovaných rómskych spoločenstiev a v boji s korupciou,“ vyhlásil. Napriek obrovskej nespokojnosti učiteľov budúce koaličné strany sa vo svojich prioritách obmedzili podľa Sulíka na nič nehoriacu deklaráciu o výraznom zvýšení verejných investícií do školstva, ktoré majú byť spojené s jeho zásadnými zmenami, čo je trestuhodne málo.

Nedostatok ambicióznosti

Obdobne je podľa Sulíka na tom aj zdravotníctvo. „Strana Smer-SD dlhé roky ostentatívne bojuje so ziskom súkromných zdravotných poisťovní, aby odviedla pozornosť verejnosti od skutočných problémov, ktoré slovenské verejné zdravotníctvo nasmerovali do úpadku. V prioritách sa zase objavuje požiadavka na obmedzenie zisku súkromných zdravotných poisťovní namiesto toho, aby sa tam objavila transformácia verejných nemocníc na akciové spoločnosti, transparentný výber manažérov, zavedenie funkčného DRG systému, manažmentu pacienta, rozčlenenie VšZP a následnej privatizácie jej častí,“ upozornil Sulík.

Vo výnimočných prípadoch, kde sú priority konkrétne, naráža Sulík na nedostatok ambicióznosti. Príkladom je podľa neho zrušenie daňových licencií až k 1. januáru 2018, časovo neurčené zníženie dane z príjmov právnických osôb iba na 21 percent s hmlistým prísľubom jej prehodnocovania a dosiahnutie vyrovnaného rozpočtu až do roku 2020.

„Musíme v tejto súvislosti upozorniť, že chýba akákoľvek zmienka o znížení odvodov. Deklarácia o zvýšení limitov na uplatňovanie paušálnych výdavkov pre živnostníkov je len ďalším z neurčitých prísľubov budúcej vládnej koalície,“ povedal šéf SaS.

Obrazom: Poslanci si prevzali osvedčenia o zvolení

Dohoda Smeru-SD, SNS, Mosta a Siete na programových prioritách obsahuje podľa Sulíka aj priority, o ktorých už dnes vieme, že budú len reprodukovať chyby dosluhujúcej vlády. Ide napríklad o nové znenie zákona o strategických podnikoch, zákaz privatizácie strategického majetku štátu, zvýšenie potravinovej bezpečnosti SR a podielu slovenských potravinárskych výrobkov z domácich surovín na spotrebiteľskom trhu, či pokračovanie v uplatňovaní osobitných odvodov a daní v regulovaných odvetviach, možnosť ich rozšírenia na ďalšie odvetvia.

„Hospodárska politika, založená na týchto prioritách, bude odvádzať pozornosť vlády od skutočných systémových riešení. Bude vytvárať a prehlbovať nespravodlivosti, rôzne asymetrie a korupčné príležitosti v podnikateľskom prostredí,“

Obrazom: Parlamentné voľby 2016

Sumár narýchlo sformulovaných fráz

Budúca koalícia sa hlási k proeurópskej orientácii, ale bude sa podľa Sulíka zaoberať zvýšením podielu slovenských potravinárskych výrobkov z domácich surovín na spotrebiteľskom trhu. „Ako to chce zabezpečiť bez diskriminácie tých zahraničných, bez diskriminácie domácich importérov a predajcov,“ pýta sa líder liberálov.

Nárast radikálnych nálad a nebezpečne rastúca podpora verejnosti extrémistov je podľa Sulíka najmä výsledkom hrubých chýb pri riešení problémov so segregovanými rómskymi spoločenstvami. „Dosluhujúca vláda neurobila prakticky nič pre to, aby pomohla rómskej komunite v zaostalých osadách dostať sa na vyššiu životnú úroveň, čím by sa zvýšila aj bezpečnosť v slovenských mestách a obciach. Nedá sa očakávať, že na absencii politickej vôle urobiť pokrok pri riešené rómskej otázky sa niečo zmení,“ konštatoval.

Strana SaS považuje priority strán Smer-SD, SNS, Most-Híd a Sieť za sumár narýchlo sformulovaných téz, ktoré držia pohromade najmä tým, aké sú neurčité a prázdne. Je to podľa Sulíka dôsledok nielen programových, ideologických a záujmových odlišností, ale v niektorých prípadoch aj slabých odborných kapacít, ktoré majú strany k dispozícii.

„Vyzerá to tak, že táto koalícia nebude stáť na ambicióznom reformnom programe, na silnom protikorupčnom étose, na upevňovaní demokracie a vlády zákona, ale na obdobných princípoch, ktoré v minulosti držali pokope vládu Smeru, HZDS a SNS. Z toho môžu mať radosť len oligarchovia. Občania Slovenska si na vládu, ktorá výrazne zlepší ich životy, budú musieť ešte počkať,“ dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Richard Sulík
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita