Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Matovic vasecka kaduc
Sprava: Poslanci NR SR za hnutie OĽaNO Igor Matovič, Richard Vašečka a Miroslav Kadúc počas rokovania parlamentu. (archívne foto) Foto: SITA/Jozef Jakubčo
13. decembra 2014 SprávySlovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia()

Vašečka: Žiadny advent, žiadne Vianoce

O niekoľko dní budú Vianoce. O advetnom období hovorí poslanec NR SR Richard Vašečka (OĽaNO), ktorý bol pred vstupom do politiky učiteľom náboženstva.

Čo je pre Vás advent?

Je to pre mňa najkrajšie obdobie cirkevného roka. Rád hovorím deťom doma, ale aj v škole, že advent je Panna Mária v deviatom mesiaci tehotenstva. Keď sa už má bábätko narodiť, je to veľmi nežné, citlivé očakávanie. Toto je pre mňa advent. Očakávanie príchodu života, narodenia.

Čo by mal povedať advent človeku 21. storočia?

Jeden rok som si na začiatok adventu vybral slovo z Knihy kazateľ, podľa ktorého: Všetko má svoj čas. Advent je očakávanie, teda nie všetko je hneď. Na niektoré veci sa treba pripraviť. Dnes je ovocie v obchodoch dostupné celý rok. Kedysi ľudia vedeli, že ovocie majú vtedy, keď je vegetačné obdobie. Dnes je akoby všetko na lusknutie prsta. Advent ukazuje, že treba počkať a že už samotné očakávanie formuje človeka a je pre neho dobré. Dáva hodnotu tomu, čo príde. Aký advent, také Vianoce. Žiadny advent, žiadne Vianoce. Vianočné reklamy začínajú už od sviatku Všetkých svätých, možno už v októbri. Spievajú sa koledy, zasvecujú sa stromčeky. Advent akoby sa strácal, alebo bol len formálny. Akoby sme hneď chceli vpadnúť do vianočnej atmosféry. Potom je však veľmi plytká. Mne to pripadá, ako by sme mali dieťa, ale nemali sme tehotenstvo. Advent nás učí, že všetko má svoj čas. Očakávanie mení človeka. Príprava je dôležitá. My v rodine advent prežívame veľmi silno. Modlíme sa pri adventnom venci. Čítame si Božie slovo.

Po roku 1989 u nás začal víťaziť konzum. Ľudia dnes žijú nákupom darčekov, aby ich bolo čo najviac. Podľa prieskumov míňame na darčeky stovky eur. Nekazí nám tento zhon za darčekmi advent? Dá sa tomuto zhonu ubrániť?

Mne pri tom pomohla teória o jazykoch lásky. Ľudia rôzne vnímajú, čo je láska. Sú ľudia, ktorí vnímajú, že ich niekto miluje, keď im dá darček. Ale sú ľudia, ktorým to netrhá žily. Ja na darčeky veľmi zameraný nie som. Vnímam, že je pekné, keď mi niekto kúpi darček, ale keď mi nekúpi, nevnímam to ako nelásku. Aj v jednej rodine môžu byť deti, ktoré prežívajú lásku cez darčeky a niektoré zas cez to, že im niekto venuje čas. Darčeky by mali byť jazykom lásky. Ideme si prejaviť lásku. Pre niekoho je veľmi dôležitý aj spôsob, akým darček dostane. Podstata je láska. Keď ju vieme vyjadriť darčekmi, je to dobré. Cieľ teda nie sú darčeky, alebo mať pod stromčekom veľa darčekov, ale láska. Darčeky by sa nemali stať Vianocami. Vianoce sú narodenie Ježiša Krista. To je najväčší dar. Keď chápeme, že Boh tak miloval svet, že nám dal svojho Syna, tak si dávame dary aj my, aby sme si nejakým symbolom ukázali Božiu lásku.

Východní kresťania sa pripravujú na Vianoce pôstom, ktorý je tak silný ako predveľkonočný. Západná cirkev pôst pred Vianocami nemá. Mal by byť advent aj pre nás nejakým odoprením si niečoho, alebo spravením niečoho navyše?

Mne k adventu sedí stíšenie a upokojenie. Je to deviaty mesiac tehotenstva Panny Márie, kedy sa mal Ježiš už narodiť. Žena v tehotenstve, špeciálne vo vyvrcholení tehotenstva, sa musí zriekať veľa vecí, pretože by uškodili jej dieťaťu. Potrebuje pokoj a ticho. Preto aj pre nás je dobrá triezvosť, striedmosť, stíšenie. Je to dobrá príprava na veľkú štedrosť, na Štedrý večer. Ak máme každý deň hostinu, štedrosť nevynikne.

Vy ste tento rok pridali k stíšeniu aj skoré ranné vstávanie.

Rozmýšľal som, k čomu ma volá Boh a čo mi pomôže lepšie sa nastaviť. Zvyknem bývať dlho do noci hore, potom ráno neskôr vstávam. Chcel som sa vrátiť k niečomu, čo v mojom živote fungovalo a chcel som využiť, že vstanem skôr, na modlitbu. Mám dobrý pocit, keď začnem deň s Bohom. Na skoré ranné vstávanie som nahovoril aj mojich dvoch poslaneckých asistentov. Takéto veci dokážu ľudí namotivovať, preto sme dali takúto výzvu na sociálnej sieti aj ďalším. Pre mňa je to však osobné adventné rozhodnutie posunúť život k lepšiemu štýlu. Takže stávam o piatej, čo je až od dve hodiny skôr ako zvyčajne.

Richard, Julo a Marek ťa vyzývajú vstávať celý advent ráno o 5:00 a modliť sa!

Môžeš začať na prvú adventnú nedeľu (30.11.) alebo odo dňa, keď sa táto výzva k tebe dostane.

Rozhodni sa vydržať do konca adventu, stredy 24. 12. Nikto však netvrdí, že s tým potom musíš prestať!

Keď vstaneš a dáš sa do použiteľného stavu (hygiena, káva a podobne), venuj aspoň 15 minút osobnej modlitbe a čítaniu Písma (napr. liturgickým čítaniam z toho dňa alebo na pokračovanie niektorému z evanjelií).

Zvyšný čas môžeš využiť rôzne: môžeš ísť na roráty (ranné adventné sv. omše), zacvičiť si, pripraviť rodine raňajky, študovať, pracovať atď.

Odporúčané články

Obrazom: Skauti priviezli na Slovensko Betlehemské svetlo Štvrtina Slovákov by na Vianoce uvítala peniaze ako darček

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...