Vasil Biľak nepatrí na piedestál, rozhorčujú sa historici

Pamätník Vasila Biľaka
Pamätník komunistického politika Vasiľa Biľaka v Krajnej Bystrej počas noci aktivisti na protest poškodili. Pomník postriekali červenou farbou a zatreli bustu politika aj nápisy pod ňou. Na pomník napísali červenou farbou aj slovo "sviňa". Krajná Bystrá, 22. február 2015. Foto: SITA/Ľuboš Lorenz

BRATISLAVA 27. februára (WEBNOVINY) – Pracovníci Historického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) ako vedci, aj ako občania vyjadrujú odmietavé stanovisko k odhaleniu pamätníka vysokému komunistickému funkcionárovi Vasilovi Biľakovi.

„Rozhodne protestujeme proti tomu, aby sa u nás pod rúškom práva na vyjadrenie názoru oslavoval a legendarizoval človek, ktorý celou svojou politickou činnosťou v rôznych a najmä v najvyšších funkciách v štruktúrach komunistickej diktatúry toto právo hrubo, cynicky porušoval a bol spoluzodpovedný za prenasledovanie tisícov osôb a ich rodín iba preto, že chceli právo na slobodu slova využiť,“ uvádza vo vyhlásení riaditeľ Historického ústavu SAV Slavomír Michálek.

Iniciátori a aktéri odhalenia Biľakovho pomníka podľa neho na túto skutočnosť zámerne zabúdajú. „Znova sa pokúšajú deformovať dejiny podľa svojich úzkych politických a ideologických cieľov, zbabelo sa skrývajúc za naivné či demagogické vyjadrenia falošného lokálpatriotizmu. Ich postoje sú nielen v diametrálnom rozpore s výsledkami odborného bádania historikov, ale aj hrubo ignorujú a podceňujú historické skúsenosti a vedomie spoločnosti,“ konštatuje Michálek.

Otvorená spolupráca s okupačnou mocnosťou

Riaditeľ historického ústavu upozorňuje, že história nehodnotí svojich protagonistov podľa ich úmyslov, ani podľa ich partikulárnych populistických skutkov, ale hovorí o ich zodpovednosti.

„V prípade Vasila Biľaka to bola otvorená a vedomá kolaborácia s okupačnou mocnosťou, organizovanie diskriminácie a prenasledovania tisícov spoluobčanov v mene falošnej ideologickej chiméry. Túto skutočnosť nikdy nepochopil ani sám Biľak a nechcú, alebo ju nevedia akceptovať ani jeho politickí obdivovatelia a nasledovníci, ktorí sa snažia urobiť z tejto skutočne temnej postavy našich dejín legendu,“ vysvetľuje Michálek.

Podľa jeho slov to vyzerá, akoby sa tu znova opakovali snahy o idealizáciu a ospravedlňovanie vedúcich postáv hnedej totality, ktorým sa na Slovensku tiež odhaľujú pamätníky.

Sochu na protest zafarbili

„Absencia kritickej reflexie vlastných národných a štátnych dejín je jedným z pretrvávajúcich dlhov, ktoré sužujú našu spoločnosť a robia zlé meno Slovensku v zahraničí. Vasil Biľak patrí do moderných slovenských dejín, no určite nie na účelovo sfalšovaný pomníkový piedestál!“ uzatvára Michálek.

K stanovisku Historického ústavu SAV sa pripojili aj riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev, riaditeľ Vojenského historického ústavu Miloslav Čaplovič a riaditeľ Ústavu politických vied SAV Miroslav Pekník.

Vasilovi Biľakovi odhalili 21. februára pamätník v jeho rodnej obci Krajné Bystré. Pamätník bývalému komunistickému pohlavárovi nasledujúcu noc výtvarníci Peter Kalmus a Ľuboš Lorenz postriekali na protest červenou farbou.

Video: Rozhovor davu s Vasilom Biľakom

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľuboš LorenzMiloslav ČaplovičStanislav MičevVasil BiľakVasiľ Biľak
Firmy a inštitúcie SAV Slovenská akadémia vied