Vatikán hľadá možnosti ako pomôcť Bezákovi

Arcibiskup Bezák Zbohom...
Záber z filmu Arcibiskup Bezák Zbohom... Film približuje divákom osobnosť Mons. Róberta Bezáka a mapuje jeho nevšedný životný príbeh. Foto: SITA/Barracuda Movie

BRATISLAVA 13. novembra (WebNoviny.sk) – Vatikánska Kongregácia pre biskupov hľadá možnosti ako pomôcť odvolanému trnavskému arcibiskupovi Róbertovi Bezákovi.

Prefekt kongregácie kardinál Marc Ouellet to dnes povedal slovenským biskupom. „Kardinál predniesol možnosti kontaktu s arcibiskupom Bezákom, akým spôsobom by ho mohli kontaktovať a aké možnosti sú, aby mohli so Svätým Otcom spolupracovať pri rozhodnutí pomôcť mu,“ povedal dnes pre katolícku televíziu Lux predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský.

Televízia odvysielala jeho slová dnes večer. Podľa Zvolenského slovenskí biskupi by sa tešili, keby sa našlo pre Róberta Bezáka vhodné riešenie. „Veľmi si želáme, aby som Bezákovi mohol pomôcť. Budeme rešpektovať každé rozhodnutie Svätého Otca,“ povedal arcibiskup.

Svätý Otec František je pripravený pomôcť odvolanému trnavskému arcibiskupovi Róbertovi Bezákovi, ale východisko závisí podľa pápeža od samotného Bezáka. Takéto stanovisko vo štvrtok oznámil pápež František slovenským biskupom na stretnutí v Ríme, ktorí sú tam na ceste Ad limina apostolorum. Tému podľa informácií agentúry SITA otvoril bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský.

Z rozhovoru vyplynulo, že bez zmeny postoja odvolaného arcibiskupa nie je možné jeho situáciu vyriešiť. Zvolenský vo štvrtok povedal, že Svätý Otec pomerne dlho hovoril na tému Bezáka. Vysvetľoval okolnosti, hovoril ako sa zaoberal týmto prípadom, ako študoval podklady a spomenul aj stretnutie s odvolaným arcibiskupom. „Povzbudil nás, aby sme sprostredkovali základnú myšlienku, ktorú povedal arcibiskupovi Bezákovi pri osobnom stretnutí, že je ochotný mu pomôcť,“ povedal arcibiskup Zvolenský. Ordinár Ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR František Rábek na túto tému povedal, že všetko záleží od arcibiskupa Bezáka. Podľa neho pretrvávajú aj dôvody odvolania, kým ich sám arcibiskup Bezák nezmení.

Svätý Otec Benedikt XVI. odvolal arcibiskupa Róberta Bezáka z pastoračného riadenia Trnavskej arcidiecézy v júli 2012. Rozhodol sa tak na základe apoštolskej vizitácie, ktorá sa uskutočnila 22. januára až 1. februára 2012. V máji štátny sekretariát Svätej stolice vydal stanovisko, podľa ktorého na odvolanie Bezáka nebol potrebný dekrét, ako tvrdil český kardinál Miloslav Vlk. Bezák bol odvolaný podľa Vatikánu po dôkladnom skúmaní a objektívnom posúdení všetkých dostupných súčastí, zvlášť tých, ktoré sa objavili v priebehu apoštolskej vizitácie uskutočnenej v Trnavskej arcidiecéze na prelome mesiacov január a február 2012.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Benedikt XVI.František RábekPápež FrantišekRóbert BezákStanislav Zvolenský