Vatikán očistí vyhnaného Bezáka, tvrdí rakúsky teológ

Zásadový Bezák
Odvolaný trnavský arcibiskup Róbert Bezák neprijal ponuku Konferencie biskupov Slovenska na jeho materiálne zabezpečenie. Ponuka je však stále platná. Bezák totiž príde k 1. augustu o miesto výpomocného duchovného v Radvani a teoreticky by mohol skončiť aj na úrade práce. Foto: SITA/Gabriel Kuchta

BRATISLAVA 9. január (WEBNOVINY) – Odvolaný slovenský arcibiskup Róbert Bezák sa vraj čoskoro dočká rehabilitácie. Web českej televízie píše, že to na tlačovej konferencii povedal rakúsky pastorálny teológ Paul Zulehner.

Podľa Rakúšana sa Bezákov prípad pohol, pričom sa odvolával na bývalého kresťansko-demokratického poslanca Františka Mikloška, ktorý sa tiež usiluje o Bezákovu rehabilitáciu.

Prípadu sa vraj ujal osobne pápež František, ktorý rokoval s prefektom Kongregácie pre biskupov kardinálom Marcom Ouelletom, apoštolským nunciom na Slovensku a kardinálom Jozefom Tomkom.

Nakoniec sa konala aj schôdzka medzi Bezákom a Ouelltom , pri ktorej Ouelletov sekretár Ilson de Jesus Montanari podľa Mikloška povedal, že „aj Vatikán môže robiť chyby“.

Bývalý trnavský arcibiskup Róbert Bezák začiatkom decembra opustil Slovensko a presťahoval sa do talianskeho Bussolenga. V tamojšom kláštore redemptoristov vedie život rehoľníka.

Bezáka vysvätili za biskupa 6. júna 2009. Z riadenia Trnavskej arcidiecézy ho odvolal pápež Benedikt XVI. 2. júla 2012. Rozhodol sa tak na základe apoštolskej vizitácie, ktorá sa uskutočnila 22. januára až 1. februára 2012.

Skutočné dôvody odvolania obľúbeného biskupa sú však zahalené rúškom tajomstva a cirkevní hodnostári sa o tomto prípade vyjadrovali veľmi nejasne.

Väčšina katolíckej verejnosti však stojí za Bezákom a na jeho obranu veriaci zorganizovali viaceré mítingy.

Quelletova omša
Foto: SITA/Ján Slovák Foto: SITA/Ján Slovák
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe arcibiskup Róbert BezákBenedikt XVI.Pápež Benedikt XVI.Pápež FrantišekRóbert Bezák