Vatikán suspendoval nemeckého biskupa, žil v prepychu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Biskup
Foto: SITA/AP

RÍM 23. októbra (WEBNOVINY) – Vatikán pozastavil činnosť nemeckého biskupa, ktorého si v pondelok predvolal pápež František.

Dôvodom bola pobúrenie veriacich z luxusného životného štýlu duchovného, najmä z vybudovania honosného sídla diecézy za viac ako 30 miliónov eur. Odvolaný limburský biskup Franz-Peter Tebartz-van Elst má v sídle svoje súkromné priestory za milióny eur, čo je v rozpore s politikou v marci zvoleného pontifika.

Podľa stredajšieho vyjadrenia Vatikánu bude duchovný suspendovaný na dobu neurčitú. Také je rozhodnutie pápeža, ktorý bol o „všetkom objektívne a priebežne informovaný“.

Podľa Svätej stolice totiž „vzniknutá situácia nedovoľuje biskupovi vykonávať jeho povinnosti“. O ďalšom postupe sa vedenie katolíckej cirkvi rozhodne po analýze finančnej situácie diecézy.

Elstov nový apartmán má hodnotu takmer tri milióny eur a disponuje kuchyňou s rozlohou 63 metrov štvorcových a vaňou za 15-tisíc eur. Peniaze naň mali putovať zo zdrojov diecézy, ktoré pochádzajú z daní z príjmov členov cirkvi.

Tebartz-van Elst okrem drahého sídla pobúril veriacich a Vatikán aj zakúpením letenky prvej triedy pri ceste za veriacimi do chudobnej Indie. Minulý týždeň už biskup letel do Ríma za pápežom nízkonákladovou írskou spoločnosťou Ryanair. Takmer 23 miliónov nemeckých katolíkov dalo v minulom roku katolíckej cirkvi viac ako päť miliárd eur.

Boh je väzňom nášho egoizmu, vyhlásil pápež František I.

Pápež František
Foto: SITA/AP

Pápež František v stredu vyzval na humánnejší súdny systém a povedal, že Boh je tiež „väzeň“ nespravodlivostí sveta.

„Je väzňom nášho egoizmu, našich systémov, mnohých nespravodlivostí, ktoré trestajú slabých, zatiaľ čo veľké ryby slobodne plávajú,“ povedal František na audiencii s talianskymi väzenskými kaplánmi vo Vatikáne.

Zároveň hovoril tiež o reforme súdnictva. „Súdny systém nádeje, otvorených dverí, nových horizontov …to nie je utópia, môže sa to stať,“ podotkol.

František venuje veľkú pozornosť životu vo väzniciach a jedným z jeho prvých činov bolo umytie nôh mladým väzňom v nápravnom zariadení v Ríme v rámci veľkonočného rituálu v marci.

Talianske väznice sú preplnené a stále silnejú výzvy na reformy, ktoré by skrátili dlhé väzby predbežného zadržania.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pápež František