Vatikán údajne vyčítal Bezákovi rifle aj homosexuálov

Zhromaždenie na podporu odvolaného trnavského arci
Zhromaždenie na podporu odvolaného trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka sa konalo v piatok 6. júla podvečer na Námestí sv. Mikuláša v Trnave. Trnava, 6. júl 2012. Foto: SITA/Ivan Kopčáni

BRATISLAVA 14. júla (WEBNOVINY) – Vatikán údajne vyčítal odvolanému arcibiskupovi Róbertovi Bezákovi homosexuálnych kňazov, prístup ku pápežovi Benediktovi XVI. i jeho obliekanie, ktorým mal zosmiešňovať reverendu ako odev černokňažníkov.

Informovala o tom spravodajská televízia TA3, ktorá sa dostala k dokumentom, ktoré majú objasniť dôvody, prečo musel populárny arcibiskup opustiť svoj úrad.

Svätá stolica údajne žiadala od Bezáka vysvetlenie toho, že objekty kúrie boli prerobené na elegantnú reštauráciu a zaujímalo ju aj jeho presťahovanie sa z arcibiskupského paláca do kanonického domu, kde býval s osobami s „pochybnou povesťou“.

„Vaša excelencia akoby sa ukazovala iba v civile (rifle, košeľa, úbor na gymnastiku), zosmiešňujúc reverendu ako ‚odev černokňažníkov,“ uvádza sa v dokumente, ktorého časti zverejnila TA3, pričom sa Vatikán mal pýtať aj na vzťahy Bezáka s homosexuálnymi kňazmi: „Javí sa, že ste sa obklopili spolupracovníkmi s pochybnou povesťou, medzi ktorými sú kňazi s homosexuálnou náklonnosťou a inými, ktorí majú deti.“

Obrazom: Bratislavský koncert na podporu Róberta Bezáka

Vatikán sa tiež zaujímal aj Bezákov prístup k pápežovi.

„Je pravda, že Vaša Excelencia používa na verejnosti výraz ‚pán pápež‘ a definuje ostatných slovenských biskupov ako ‚starých a spiatočníckych‘, zatiaľ čo sa Vy označujete ako ‚moderný biskup a osvietený liberál‘?“ píše sa v dokumente.

Odvolaný arcibiskup Róbert Bezák všetky obvinenia odmietol. Svätý Otec Benedikt XVI. v pondelok 2. júla odvolal arcibiskupa Bezáka z pastoračného riadenia Trnavskej arcidiecézy. Rozhodol sa tak na základe apoštolskej vizitácie, ktorá sa uskutočnila 22. januára až 1. februára 2012.

Biskupi katolíckej cirkvi na Slovensku v utorok vyzvali veriacich, aby s rešpektom a s dôverou prijali rozhodnutie Svätého Otca odvolať Róberta Bezáka z úradu trnavského arcibiskupa.

Za trnavského arcibiskupa bol Bezák menovaný 18. apríla 2009 a vysvätený 6. júna. Ten kritizoval svojho predchodcu Jána Sokola. V rozhovore pre agentúru SITA vo februári 2010 povedal, že Sokol mal odložené peniaze v „šuplíku“. Odvolaný arcibiskup tiež svedčil na súde proti Sokolovi v spore s časopisom .týždeň.

Až do vymenovania nového pastiera pre Trnavskú arcidiecézu bude jej pastoračným riadením poverený pomocný biskup Ján Orosch ako apoštolský administrátor „sede vacante“. To znamená, že bude podriadený priamo Svätej stolici. Vymenovanie administrátora je dočasným riešením.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe arcibiskup Róbert BezákBenedikt XVI.Ján OroschRóbert Bezák