Vatikán uznal Palestínu za štát, prezident mieri za pápežom

Pápež je rozhorčený, nesúlad platov mužov a žien je škandál
Pápež František predstúpil v stredu na Námestí svätého Petra pred veriacich a apeloval na kresťanov, aby podporili právo na rovnakú plácu za rovnakú prácu. Vatikán, 29. Apríl, 2015. Foto: SITA/AP

VATIKÁN 14. mája (WEBNOVINY) – Vatikán v stredu oznámil oficiálne uznanie Palestíny za samostatný štát. Stalo sa tak prostredníctvom zmluvy, ktorú v stredu dokončili, no ešte je potrebné ju podpísať. Vedenie katolíckej cirkvi tak vymenilo diplomatické uznanie Organizácie za oslobodenie Palestíny za Palestínsky štát.

Prvé oficiálne akceptovanie vzťahov prichádza tri dni pred sobotňajším príchodom prezidenta moslimskej Palestíny do Vatikánu, kde sa stretne aj s pápežom Františkom.

Desaťročia trvajúce snahy o dohodu medzi Palestínčanmi a Izraelom, ktorý okupuje palestínske územia, boli dosiaľ neúspešné. Problémom je určenie hraníc budúceho palestínskeho štátu a taktiež fakt, že palestínski moslimovia chcú mať hlavné mesto z východného Jeruzalema, ktorý si nárokujú aj izraelskí Židia.

Nezávislú Palestínu napriek tomu už uznali desiatky štátov sveta – drvivá väčšina afrického kontinentu, ázijských krajín i juhoamerických štátov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pápež František