Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Väzenie, väznica, väzni
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/Michal Burza
30. 03. 2013 14:31 Aktuálne správy od SITASITA Diskusia

Väzenstvo má rekordné príjmy, pracuje až 64 percent väzňov

BRATISLAVA 30. marca (WEBNOVINY) – Väzenstvo dosiahlo v minulom roku rekordné príjmy, do práce bolo zaradených najviac obvinených a odsúdených v celej novodobej histórii Slovenska.

Rekordné príjmy väzenstva dosiahli čiastku 15,3 milióna eur, čo predstavuje 117,39 percenta plánovaného stavu.

Na tomto výsledku sa rozhodujúcou mierou podieľali príjmy zo zamestnávania odsúdených v ústavoch, ale aj príjmy z úhrad pohľadávok.

Konštatuje to správa o plnení minuloročných úloh vyplývajúcich z Koncepcie väzenstva Slovenskej republiky na roky 2011 až 2020, ktorú dal rezort spravodlivosti do pripomienkového konania.

Výdavky Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) boli 147,1 milióna eur. Na bežné výdavky išlo 143,1 milióna eur (z toho mzdy, platy a služobné príjmy 69,7 mil. eur) a kapitálové výdavky predstavovali čiastku 3,2 milióna eur.

V Ružomberku šijú odevy

Peniaze, euro
Foto: SITA/Marián Peiger

Vlani bolo do práce priemerne denne zaradených 4 384 obvinených a odsúdených, čo je nárast o 207 osôb oproti predchádzajúcemu roku.

Zamestnanosť dosiahla 63,77 percent, teda o 1,82 percenta viac ako rok pred tým, pribudli aj nové príležitosti zamestnávať väzňov.

V ružomberskej väznici koncom roka 2011 zriadili výrobné stredisko šitia.

Od začiatku roka 2012 tam šijú odevy pre odsúdených a obvinených, ako aj niektoré súčasti výstroje väzenskej stráže.

Podobnú prevádzku vedľajšieho hospodárstva koncom minulého roka zriadili aj v Košiciach.

ZVJS zabezpečoval výkon väzby a trestu odňatia slobody v 18 väzenských zariadeniach s celkovou ubytovacou kapacitou 10 725 miest (na výkon väzby 1 980 miest a na výkon trestu 8 745 miest), počas minulého roka sa toto číslo zvýšilo na 10 822 miest.

Tri miesta pribudli pre väzobne stíhaných, konkrétne v košickom ústave. Pre odsúdených pribudlo 39 miest v košickom väzení, ďalších 19 v ústave Košice – Šaca, v Nitre 24 a Sučanoch 12 miest.

Prekročené ubytovacie kapacity

Na konci roka 2012 bolo vo väzeniach 10 850 osôb, z toho 1 308 obvinených a 9 125 odsúdených. To predstavuje medziročný nárast o 325 osôb.

Väzenie, väznica, väzni
Foto: SITA/Diana Černáková

Ubytovacie kapacity najvýraznejšie prekročili v ústavoch s minimálnym stupňom stráženia, konkrétne v Dubnici nad Váhom (128 %), Košiciach – Šaci (126 %) Hrnčiarovciach nad Parnou (116 %).

Stalo sa to aj vo väzeniach so stredným stupňom stráženia v ústavoch Levoča (ženy, 124 %) Želiezovce (108 %) Banská Bystrica – Kráľová (104 %) .

ZVJS vlani sfinalizoval zmluvu s ministerstvom vnútra na zavedenie aplikácie informačného systému Registra obyvateľov vo väzenských zariadeniach.

Má slúžiť na lustráciu a identifikáciu osôb prijímaných do výkonu väzby a trestu, ako aj ľudí vstupujúcich do ústavov zboru. Pokračovala digitalizácia 250 tisíc evidenčných štítkov obvinených a odsúdených – pracovisko centrálnej evidencie väzňov bude mať jednoduchý prístup ku všetkým aktuálnym aj archívnym údajom o väznených osobách.

Nakúpia nové zbrane

Samopal
Foto: SITA/Dušan Hein

Zbor by mal dostať tritisíc nových pištolí a samopaly, ale k prezbrojeniu, ktoré je plánované na roky 2012 a 2013, zatiaľ nedošlo.

Vlani zbor zabezpečil zredukovanú muníciu s mäkkým jadrom do samopalov vzor 58, ktorú je vhodné použiť na menšie vzdialenosti, lebo v zastavaných oblastiach nedochádza k nežiaducim odrazom striel.

Vlani sa nepodarilo naplniť zámer zvýšiť lôžkovú kapacitu nemocnice pre obvinených a odsúdených v Trenčíne minimálne na 210 lôžok a zriadiť oddelenie dlhodobo chorých s minimálnou kapacitou 30 lôžok.

Stavebnými úpravami kapacitu zvýšili o 17 miest na 165 lôžok. „Ďalšie zvýšenie lôžkovej kapacity je možné presunutím jedného špecializovaného oddielu pre chronicky chorých z priestorov nemocnice do iného ústavu, alebo zabezpečovaním vnútornej prevádzky ústavu prostredníctvom odsúdených ubytovaných mimo nemocnice,“ píše sa v správe.

V roku 2012 zabezpečili vypracovanie stavebných zámerov na zmiernenie nedostatočnej ubytovacej kapacity väzníc, konkrétne na prístavbu a nadstavbu v ústave Košice – Šaca, rekonštrukciu objektov a signálno-bezpečnostnej techniky ústavu Dubnica nad Váhom a rekonštrukciu objektu ubytovne ústavu Leopoldov.

Návrhy na udelenie súhlasu so začatím obstarávania stavieb v Košiciach-Šaci a Dubnica nad Váhom predložili v novembri vláde, ktorá rokovania o nich prerušila.

Odporúčané články

Atmosféru vianočných sviatkov cítiť aj vo väzniciach Väzenská stráž bude môcť využívať aj špeciálne strelivo

Neprehliadnite

Kandidáti na prezidenta diskutovali o zdravotníctve, Mikloško a Chmelár kritizovali financovanie Video: Trumpa v Miami privítal transparent na žeriave, muž zišiel až po dvoch hodinách Foto: V Krompachoch stále odstraňujú následky nehody vlaku, ktorý sa vykoľajil (aktualizované) Činnosť Iniciatívy poľnohospodárov je predvolebnou kampaňou, tvrdí ministerstvo pôdohospodárstva Súd so zakladateľmi zločineckej skupiny „Dvojičky“ pokračoval výsluchom ich exkomplica Rosinu Za vyššie ceny potravín nemôže osobitný odvod, tvrdí ministerstvo a vysvetľuje prečo Vražda Kuciaka a Kušnírovej prácu investigatívcov podľa Vagoviča neovplyvnila a pracujú rovnako tvrdo Protest farmárov bude s menším počtom strojov, v Bratislave nechcú spôsobiť dopravný kolaps
string(131) ""

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Aktuálne správy

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.