Väzni, ktorých poslali na Slovensko, sú podľa Číny teroristi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Guantanamo vazenie
Čínske ministerstvo zahraničia kritizovalo Spojené štáty za to, že na Slovensko posiela troch údajne nebezpečných väzňov. Foto: SITA/AP Brennan Linsley

PEKING 2. januára (WEBNOVINY) – Čínske ministerstvo zahraničia vo štvrtok kritizovalo Spojené štáty americké za to, že na Slovensko posiela troch Ujgurov, ktorých zadržiavali na vojenskej základni Guantánamo na Kube.

Všetci traja sú podľa hovorcu ministerstva Čchina Kanga teroristi zo skupiny Islamského hnutia východného Turkistanu, ktoré Peking považuje za teroristickú skupinu.

„Sú to skutoční teroristi. Predstavujú hrozbu nielen pre Čínu, ale aj pre krajinu, ktorá ich prijme,“ povedal Čchin Kang. Peking podľa neho dúfa, že Slovensko im neposkytne azyl a čo najskôr ich pošle do Číny.

Podozrenie zo spolupráce s Talibanom

Americké ministerstvo obrany a slovenské ministerstvo vnútra už potvrdili, že Slovensko prijme troch čínskych Ujgurov, ktorí sú poslední z 22 príslušníkov tohto etnika zadržiavaných na Guantáname. Pentagon ich identifikoval ako Yusefa Abbasa, Saidullaha Khalika a Hajiakbara Abdula Ghupera a uviedol, že muži sa nedopustili teroristických činov.

Ujgurov zadržali pre podozrenie zo spolupráce s afganským militantným hnutím Taliban. Úrady ich však neusvedčili z teroristickej činnosti a súd nariadil ich prepustenie ešte v roku 2008. Do Číny ich nemohli poslať pre obavy, že im tam hrozí perzekúcia a mučenie.

Nik nechcel väzňov prijať

Až doteraz ich nebola ochotná prijať žiadna ďalšia krajina. Ministerstvo obrany USA poďakovalo slovenskej vláde za „toto humanitárne gesto a ochotu pomôcť snahám o uzavretie väznice na Guantáname“. V súčasnosti sa v nej nachádza ešte 155 väzňov.

Skoro deväťmiliónová ujgurská menšina žije v čínskej provincii Sin-ťiang, ktorej však vládne čínska väčšina Chanov. Ujguri sa sťažujú na kultúrny, náboženský a politický útlak zo strany čínskych úradov, čo však vláda popiera.

Slovensko už prijalo troch bývalých väzňov z Guantánama aj v roku 2010. Išlo o mužov z Egypta, Azerbajdžanu a Tuniska.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať