Večer pod lampou na Dvojke opäť skončil

Hríb
Moderátor Štefan Hríb. Foto: Archívne foto SITA

BRATISLAVA 12. januára (WEBNOVINY) – Diskusná relácia Večer pod lampou na obrazovkách STV sa zatiaľ vysielať nebude.

„Lampa dnes nebude. Slovenská televízia nám prostredníctvom Andreja Miklánka oznámila, že sa rozhodli, že Lampa môže začať až po voľbách,“ povedal pre časopis .týždeň moderátor relácie Štefan Hríb a pokračoval: “Dôvod je ten, že pred voľbami je to príliš riskantné.“

Tvorcovia relácie na čele so Štefanom Hríbom sa už dlhšie nevedia dohodnúť na spolupráci v roku 2012. Po novom roku zmluvu nepodpísali, preto sa zatiaľ relácia vysielať nebude. Miklánek vraj Hríbovi oznámil, že „Lampa“ by sa mohla vysielať až po voľbách.

„Samozrejme, že by sme hovorili o Gorile, o tom, ako sa tu kradne a samozrejme, že by vám politici nadávali, no a? Veď tam na to ste, platení z našich daní,“ povedal Hríb a poslal do STV jasný odkaz: „Sme ochotní a pripravení robiť Lampu, ale len Lampu slobodnú, do ktorej nebudete vy hovoriť, že až po voľbách, lebo inak nemá zmysel vo vašej inštitúcii čokoľvek robiť. Nebudeme robiť Lampu, ktorá bude vaším nástrojom.“

RTVS sprísňuje dohľad

Generálna riaditeľka verejnoprávneho média Miloslava Zemková reagovala na Hríbove slová tým, že RTVS navrhuje nový zmluvný vzťah. Starý sa skončil 31. decembra 2011 a nový nie je uzavretý, pričom január a február majú kapacitne a štúdiovo úplne plný. Okrem toho pred voľbami sprísňujú dramaturgický dohľad nad všetkými diskusnými a naživo vysielanými reláciami v rozhlase aj v televízii.
Televízne vysielanie na Slovensku oslavuje
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

„Lampa, ak by mala byť vo výlučnej dramaturgii externého prostredia, môže predstavovať riziko z hľadiska zodpovednosti vysielateľa zo zákona o vysielaní a retransmisii, zákona o RTVS a zákona o voľbách do NR SR,“ uviedla Zemková.

Podmienky Štefana Hríba na ďalšiu spoluprácu, tak ako ich zverejnil vo svojom videu, sa podľa RTVS nedajú realizovať.

„Ak je Štefan Hríb ochotný robiť Lampu len so začiatkom pred voľbami a nepripúšťa možnosť začať v marci, nepripúšťa ani možnosť rešpektovať programovú štruktúru a návrh RTVS na Lampu so štartom o 22.00 s otvoreným koncom, tak si zatvára možnosť na akékoľvek ďalšie rokovania. A ak má predstavu, že teraz všetko pomeníme len pre jeho predstavy a okamžite podpíšem zmluvu takú, akú si predstavuje, tak tá predstava je nereálna,“ dodala Zemková, ktorej stanovisko poskytol agentúre SITA hovorca RTVS Richard Šümeghy.

Pokuta za kauzu Cervanová

RTVS ešte minulý rok predstavili svoj úsporný plán na rok 2012. Hríbova Lampa sa mala vo štvrtok presunúť z 20:00 na 22:00 hodinu. Koncom decembra udelila Rada pre vysielanie a retransmisiu pokutu RTVS za reláciu Večer pod lampou z 23. júna cca od 20:15 venovanej kauze Cervanová.
Štefan Hríb
Foto: SITA/Michal Burza

Ako pre agentúru SITA povedal riaditeľ Rady pre vysielanie a retransmisiu Miloš Mistrík, RTVS udelili za diskusiu venovanú kauze Cervanová okrem pokuty za nedodržanie ľudskej dôstojnosti aj ďalšiu sankciu – povinnosť odvysielať upozornenie na porušenie zákona za nedodržanie objektivity a vyváženosti.

Dôvodom udelenia 50-tisícovej sankcie za porušenie ľudskej dôstojnosti bolo podľa Mistríka to, že „účastníci diskusie sa hrubým spôsobom vyjadrovali o neprítomných ľuďoch, ktorí nemali v diskusii možnosť obrany a situáciu nevyvážil ani moderátor Štefan Hríb“.

Stručná história Lampy

Lampa sa na STV vrátila vlani začiatkom apríla. Prvýkrát sa diskusia Štefana Hríba s názvom Pod lampou objavila na obrazovkách STV za Richarda Rybníčka. Diskusiu vedenú tandemom Hríb – Kušnierik na Dvojke STV zrušil v januári 2007 bývalý riaditeľ STV Radim Hreha. Predchádzalo tomu Hrehovo rozhodnutie zo začiatku januára 2007 odvolať šéfa publicistickej relácie Reportéri Eugena Kordu. Téme sa chcel Štefan Hríb v relácii venovať.

Diskusia získala následne rozhlasový priestor, keď ju od mája 2007 do konca januára 2009 vysielalo na vlnách Slovenského rozhlasu Rádio_FM. Dôvodom pre koniec Bez lampy_FM publicistického tandemu Štefana Hríba a Juraja Kušnierika bolo podľa vedenia SRo, že relácia má viac televízny ako rozhlasový formát a zároveň jej “formát prešiel na obrazovku súkromnej televízie“.

Od 8. januára 2009 totiž vysielala diskusiu Štefana Hríba s otvoreným koncom pod názvom Lampa televízia Joj Plus. Následne sa vlani vrátila na Dvojku STV.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miloslava ZemkováŠtefan Hríb
Firmy a inštitúcie RTVS Rozhlas a televízia Slovenska