Vedci pomenovali druh raka po bývalom špiónovi Snowdenovi

Rak
Mnoho druhov dostalo meno po iných známych ľuďoch. Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 30. augusta (WEBNOVINY) – Nemeckí vedci popísali nový druh raka, ktorého pomenovali po bývalom pracovníkovi americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) Edwardovi Snowdenovi. Ten v roku 2013 zverejnil informácie o sledovaní komunikácie miliónov Američanov zo strany NSA v britskom denníku The Guardian.

V súčasnosti žije na neznámej adrese v Rusku, pričom v USA naňho vydali zatykač za krádež vládneho majetku, neautorizovanú komunikáciu o informáciách týkajúcich sa národnej bezpečnosti a úmyselnú komunikáciu utajovaných správ informačnej služby nepovoleným osobám.

Christian Lukhaup z Humboldtovej univerzity v Berlíne spolu s kolegami Jörnom Panteleitom a Anne Schrimpf z Universität Koblenz-Landau dali novému druhu vedecký názov Cherax snowden. „Mnoho druhov dostalo meno po iných známych ľuďoch, ktorí toho pravdepodobne pre ľudstvo nespravili tak veľa. Chcel som vyjadriť podporu Edwardovi Snowdenovi, pretože si myslím, že to, čo spravil, je veľmi výnimočné,“ uviedol Lukhaup pre denník The Washington Post.

Cherax snowden žije v prítokoch rieky Oinsok na severozápade ostrova Nová Guinea. Tento druh sa už niekoľko rokov chová v akváriách, čo prispieva k zmenšovaniu jeho populácie v prírode.

Informácie pochádzajú z webstránok www.slate.com a novataxa.blogspot.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Edward Snowden