Vedci stále nevedia, či sonda Schiaparelli pristála na Marse

Vedci stále nevedia, či sonda Schiaparelli pristála na Marse
Sonda Schiaparelli na povrchu Marsu - počítačové vyobrazenie. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 20. októbra (WebNoviny.sk) – Predstavitelia Európskej vesmírnej agentúry (ESA) stále nevedia, či sonda Schiaparelli úspešne pristála na povrchu Marsu. Malo sa tak stať v stredu približne o 16:48 SELČ, ako však na štvrtkovej tlačovej konferencii uviedli zástupcovia ESA, približne 50 sekúnd pred pristátím stratili so sondou kontakt.

Vedci momentálne analyzujú údaje, ktoré Schiaparelli poslal na Zem prostredníctvom satelitu Trace Gas Orbiter (TGO), od ktorého sa odpojil v nedeľu 16. októbra. Na základe rádiových signálov sa odborníci domnievajú, že sonda úspešne absolvovala väčšinu fáz približne šesťminútového klesania cez marťanskú atmosféru.

Jej motory sa s určitosťou aktivovali, pravdepodobne však na kratšiu dobu, než bolo plánované. V akej výške nad povrchom došlo k ich deaktivácii, vedci zatiaľ nevedia. Predstavitelia ESA nevylúčili ani možnosť, že sa sonda pri pristátí zničila.

Schiaparelli má hmotnosť 577 kilogramov a je ďalšou časťou prvej fázy projektu ExoMars (Exobiology on Mars), na ktorom spolupracujú spomínaná ESA a ruská agentúra Roskosmos. Cieľom sondy je otestovať pristávacie zariadenie, ktoré by bolo možné využiť aj v druhej fáze projektu ExoMars. Počas nej plánujú spomínané agentúry v roku 2020 vyslať na Mars robotické vozidlo, ktoré dokáže vŕtať do hĺbky dva metre pod povrch, kde by malo hľadať dôkazy o minulom či súčasnom živote na Marse.

Informácie pochádzajú z webstránky www.esa.int a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom