Vedci zo SAV skúmajú faunu a flóru donesenú na Slovensko, do výskumu sa môže zapojiť aj verejnosť

Smartfón, fotka, mobil, telefón
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 7. júla (WebNoviny.sk) – Nepôvodné rastliny a živočíchy, ktoré sa k nám dostali z iných krajín či kontinentov, predstavujú v dobe veľkého presunu tovarov a osôb rastúci problém.

Vedci zo Slovenskej akadémie vied (SAV) vyvinuli špeciálnu aplikáciu VISITOR, ktorá mapuje nebezpečné druhy. Do tohto výskumu sa môže zapojiť aj verejnosť.

Súťažia o podmienky na prežitie

„Voľne dostupná aplikácia umožňuje ľuďom na prechádzkach v prírode alebo v meste veľmi jednoduchým a intuitívnym spôsobom zbierať a odosielať údaje o výskyte cieľových druhov, ktoré sme vytipovali. Momentálne ich je 30, pričom sme sa sústredili na druhy, ktoré sú v prírode dobre odlíšiteľné. Fotografie a údaje, ktoré nám posielajú užívatelia aplikácie, následne overia naši odborníci a uverejnia na webstránke. Nájdete na nej mapy s lokalizáciou vybraných druhov, fotografie, podrobné informácie, ale aj spôsoby odstraňovania nepôvodných druhov,“ povedal Ladislav Pekárik z Centra biológie rastlín a biodiverzity SAV.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa SAV Monika Hucáková, nepôvodné rastliny a živočíchy súťažia s našimi domácimi druhmi o živiny, svetlo, opeľovačov či potravu a často vyhrávajú.

Závažné ekonomické dopady

Niektoré rastliny sú poľnohospodárske buriny alebo alergény, môžu poškodzovať statiku stavieb alebo zvyšovať eróziu vodných brehov. Živočíchy zase môžu prenášať rôzne choroby a parazitov, alebo spôsobujú ekonomické škody pri chove rýb. Spôsobujú závažné ekonomické dopady a preto má ich výskum dôležitý význam pre spoločnosť.

„Nepôvodné druhy však nie sú len potenciálne nebezpečné pre naše biotopy. Často sú aj pekné, ako napríklad chrobák krasec, ktorý sa začal na Slovensko v posledných dvoch rokoch šíriť cez Maďarsko, alebo priamo z Talianska prostredníctvom dovážaných okrasných drevín. Škodí rôznym druhom borievok, cyprusov a tují,“ povedal Pekárik a dodal, že zákon káže majiteľom či užívateľom pozemkov, aby odstraňovali invázne druhy. „Budeme o našom projekte informovať samosprávy, aby sme im pomohli tieto druhy identifikovať,“ uzavrel Pekárik.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SAV Slovenská akadémia vied