Vedcom sa podarilo odstrániť HIV z DNA živých myší

Myš

BRATISLAVA 7. mája (WebNoviny.sk) – Medzinárodnému tímu vedcov pôsobiacich na Temple University vo Philadelphii a University of Pittsburgh sa ako prvým na svete podarilo odstrániť z genómu živých myší DNA HIV, čím eliminovali hrozbu ďalšej infekcie. Použili k tomu technológiu na úpravu génov s názvom CRISPR/Cas9 .

Odborníci na čele s Wenhuiom Huom z Temple University odskúšali túto technológiu na troch rôznych skupinách myší. Hlodavce z prvej skupiny infikovali HIV-1, druhú skupinu zas agresívnym EcoHIV, čo je ekvivalent HIV u myší, a tretej implantovali ľudské biele krvinky infikované HIV-1. Práve v týchto bunkách sa zvykne HIV „ukrývať“.

Pri prvej skupine sa im podarilo geneticky deaktivovať vírus a znížiť tak expresiu jeho génov až o 95 percent. U myší v druhej skupine dokázali zastaviť replikáciu vírusu a následne ho úplne eliminovať. Pri tretej skupine vedci pomocou CRISPR/Cas9 kompletne odstránili fragmenty vírusu z latentne infikovaných ľudských krviniek, ktoré sa nachádzali v rôznych orgánoch a tkanivách myší.

„Potvrdili sme výsledky z našich predchádzajúcich štúdií a zlepšili sme efektivitu našej metódy genetickej úpravy. Taktiež sme dokázali, že táto metóda je úspešná aj pri akútnej infekcii v bunkách myší, ako aj v latentnej podobe v ľudských bunkách,“ uviedol Hu, ktorý spolu s kolegami zverejnil výsledky výskumu v časopise Molecular Therapy. Ďalším cieľom vedcov je uskutočniť klinické testy na primátoch a neskôr priamo na ľuďoch.

Informácie pochádzajú z webstránky www.sciencedaily.com.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom