Vedenie biatlonistov sa v kauze Osrblie necíti vinné

Biatlon

BANSKÁ BYSTRICA 11. augusta (WEBNOVINY) – Vedenie Slovenského zväzu biatlonu (SZB) sa necíti vinné v korupčnej kauze súvisiacej s dostavbou biatlonového areálu v Osrblí, o ktorej v stredu informovala premiérka Iveta Radičová a minister Daniel Lipšic. Ako dnes na tlačovej besede uviedli prezident a viceprezident zväzu Ján Hyža a Ivor Lehoťan, o afére majú informácie len z médií, nevedia, kto sú obvinené osoby, ale podľa nich to nie je nikto zo SZB.

SZB podľa Hyžu zatiaľ dostal dotáciu 300-tisíc eur z úradu vlády. Hlavnou podmienkou jej poskytnutia bolo, aby sa areál v Osrblí, kde sa majú v januári a februári budúceho roka uskutočniť majstrovstvá Európy, stal majetkom zväzu. SZB preto areál od Klubu biatlonu Osrblie kúpil a prevzal na seba aj zmluvné záväzky voči dodávateľskej firme Kňazík Slovakia, ktorá stavia v areáli polyfunkčnú budovu. Tej potom z dotácie preplatil v júli 153-tisíc eur za už vykonané práce.

Ján Hyža, ktorého si polícia predvolala na výsluch, sa tiež vyjadril

„Areál sme prevzali aj s vysúťaženou stavbou, nemali sme dôvod, aby sme tú zmluvu vypovedali. Tretia vec je krátkosť času. To sú hlavné atribúty, ktoré sme brali do úvahy. Rozhodli sme sa, že doplatíme staré veci, aby sa mohlo robiť. To, ako súkromná firma, ktorá na základe riadne vystavenej faktúry, podkladom ktorej je znalecký posudok, bude nakladať s prostriedkami, je vecou firmy. O ďalšom osude týchto prostriedkov nemáme informáciu,“ uviedol Hyža, ktorého si polícia predvolala na výsluch na piatok.

Podľa Lehoťana je organizácia majstrovstiev Európy výrazne ohrozená a SZB sa zastavením dotácií ocitol nie vlastnou vinou v pasci.

Premierka Radičová a minister Lipšic poskytli informácie ku kauze biatlonového areálu v Osrblí

Biatlon_ženy

Premiérka Radičová s ministrom Lipšicom v stredu informovali, že podľa doterajších zistení si skupina ľudí začala nárokovať 10 percent z pridelenej dotácie 1,6 milióna eur, určenej na dostavbu národného športového biatlonového areálu v Osrblí. Dotáciu tvoril milión eur z ministerstva školstva, 300-tisíc eur z rezortu financií a 300-tisíc eur z rezervy premiérky. „Dotáciu sme zastavili, lebo hneď v úvode sme niektoré osoby pristihli pri korupčnom správaní sa, pri výbere takzvaného desiatku – desiatich percent z týchto pridelených finančných prostriedkov,“ povedala Radičová. Ako dodala, „mrzí ma to preto, lebo sme v tejto kritickej situácii skutočne ledva dali dokopy sumu pre dostavanie tohto areálu, aby sa na budúci rok mohli na Slovensku uskutočniť majstrovstvá Európy.“ Polícia mala v tomto prípade podozrenie, že dôjde k snahe vymôcť úplatok 10 percent z celkovej sumy. Preto 29. júla urobila akciu, pri ktorej zadržala podozrivé osoby pri preberaní zatiaľ 30-tisíc eur.

Dotácia zo štátneho rozpočtu mala ísť na dobudovanie rozostavaných športových objektov v Osrblí pre zabezpečenie podujatia. V Osrblí potrebujú dostavať hlavnú polyfunkčnú budovu, v ktorej majú mať svoje priestory rozhodcovia, tréneri, športovci, funkcionári, zdravotníci a zástupcovia médií. Hlavná budova areálu je v súčasnosti betónový skelet, na ktorom sú okná. Je potrebné dokončiť inštalácie a podlahy.

Ďalšie informácie ku kauze súvisiacej s dostavbou biatlonového areálu v Osrblí sa dočítate na:

Dostavbu areálu v Osrblí zastavila korupcia

Väzobne je stíhaný Igor L.

V kauze je väzobne stíhaný Igor L. Ten je podozrivý zo sprostredkovania úplatku, spolu s ďalšími dvoma ľuďmi ho obvinili z prečinu nepriamej korupcie spolupáchateľstvom. Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu vzal Igora L. do väzby 31. júla. „Dôvodmi väzby je obava z možného ovplyvňovania svedkov a pokračovania v trestnej činnosti,“ uviedla hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Katarína Kudjáková. Obvinený podal proti rozhodnutiu sťažnosť, ktorú 9. augusta zamietol Najvyšší súd SR, takže rozhodnutie o väzbe je právoplatné a obvinený v nej zostáva.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel LipšicIveta Radičová
Firmy a inštitúcie Slovenský zväz biatlonu