Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Skola ucitel
Foto: ilustračné, Thinkstock
20. januára 2016 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Vedenie Filozofickej fakulty UK podporuje aktivity učiteľov

BRATISLAVA 20. januára (WebNoviny.sk) – Filozofická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave podporuje iniciatívy slovenských učiteľov v ich úsilí za kvalitnejšie školstvo.

Fakulta pripomína, že už takmer jedno storočie kontinuálne pripravuje pedagógov pre základné a stredné školy. Vedenie je presvedčené o tom, že treba naliehavo riešiť nedostatočné financovanie celého sektoru vzdelávania, optimalizovať sieť škôl na všetkých stupňoch a zvýšiť prestíž práce učiteľa. Filozofická fakulta Univerzity Komenského o tom informovala na svojej internetovej stránke.

Hlasy volajúce po skvalitnení školstva považujeme z hľadiska ďalšieho rozvoja slovenskej spoločnosti za opodstatnené a vyjadrujeme im našu plnú podporu,” vyjadruje vedenie fakulty na čele s dekanom Jaroslavom Šušolom.

Iniciatíva slovenských učiteľov v pondelok 11. januára vyhlásila štrajkovú pohotovosť. Odhodlala sa k tomu preto, že minister školstva Juraj Draxler síce podľa iniciatívy uznal opodstatnenosť požiadaviek Slovenskej komory učiteľov, ale ani on, ani vláda neurobili žiadne konkrétne kroky k ich splneniu. Ak do 25. januára vláda nenavrhne konkrétne legislatívne opatrenia, ako naplniť požiadavky učiteľov ešte v tomto volebnom období, 25. januára vstúpia učitelia do neobmedzeného ostrého štrajku. Iniciatíva slovenských učiteľov je neformálne združenie, ktoré vzniklo spojením lokálnych iniciatív učiteľov z Bratislavy, Banskej Bystrice, Levíc, Nitry, Považskej Bystrice, Trnavy, Trenčína a Žiliny.

Slovenská komora učiteľov a Iniciatíva slovenských učiteľov vládu žiadajú, aby legislatívnymi opatreniami zabezpečila zvýšenie tarifných platov všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve od 1. januára 2016 o 140 eur. Od 1. januára 2017 následne žiadajú ďalšie zvýšenie o 90 eur. Ďalšou požiadavkou je zvýšenie rozpočtov ministerstva školstva a ministerstva vnútra na rok 2016 o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl didaktickými prostriedkami. Poslednou požiadavkou je, aby vláda prijala novelu zákona o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch, ktorou by opätovne zaviedla možnosť získavať kredity overením kompetencií, zrušila sedemročnú obmedzenú platnosť kreditov a obnovila možnosť získavať kredity za rozširujúce štúdium, štúdium v zahraničí a tvorivé aktivity. Súčasne by tiež novela zaviazala ministra školstva vytvoriť komisiu za účasti stavovských a profesijných organizácií v školstve, ktorá by komplexne prehodnotila systém kontinuálneho vzdelávania a zákon s prihliadnutím na analýzu súčasného stavu.

Odporúčané články

Platy učiteľov na 1,2-násobok mzdy zvýšili v 7 krajoch Na štrajk sa zatiaľ prihlásilo 2650 učiteľov

Témy

Diskusia

Každý má právo pýtat si viac,aj učitelia.......otázka je,či dva mesiace pred volbami si naozaj myslia,že to ide.....skončili sa trojtyždnove sviatky a odrazu si spomenuli na štrajkovanie. Nech teda vo volbach daju najavo,že chcu vačšie platy a žiadajú to od novej vlády... moja poklona II vedenie FF UK patrí Vám moja úprimná vďaka sestry a učitelia naši hokejisti a lyžiari sa nebáli vzdorovať skorumpovaným funkcionárom a vyhrali. Nemeček ( Široký ) svojim podpisom kapituloval a v júni skončí. Lyžiarky po tom čo vyhnali starú Gantnerovú (HZDS, Široký ) sú zrazu svetové. Vydržte a budete úspešní. Hanba tejto učiteľskej arogancií. Ako sa majú na ich 1000€ platy pozerať pracujúci, ktorí robi od nevidím do nevidím + soboty a zarobia 500 - 600 € ? Tí učiteľskí krikľúni majú 3 mesiace prázdnin a keď majú učiť tak si... aj moja stotožňujem sa so stanoviskom fakulty a štrajk učiteľov podporujem. Súčasná vláda sa zameriava na hľadanie vnútorných nepriateľov a vytvorenie obrazu R. Fica ochrancu SR. Verejnosť a učitelia nevedia kto je skutočným ministrom školstva Fico, schránky z Cypru, kriminálnici z Belize,...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...