Vedenie Volkswagenu Slovakia chcelo predísť zníženiu skupinového ohodnotenia

Volkswagen Slovakia
Foto: ilustračné, SITA/Diana Černáková.

BRATISLAVA 28. septembra (WebNoviny.sk) – Vedenie spoločnosti Volkswagen Slovakia (VW SK) vzniknutá situácia s krátkodobým znížením skupinového hodnotenia neteší a chcelo jej predísť.

Dôvodom, prečo táto situácia podľa VW SK vôbec nastala, je ignorovanie záujmov zamestnancov, ako aj dlhodobej stability pracovných miest v podniku, zo strany sociálneho partnera a nerozvážne nepodpísanie Dohody o konte pracovného času (KPČ) zo strany vedenia Moderných odborov Volkswagen (MOV). Informovala o tom vo štvrtok spoločnosť Volkswagen Slovakia v tlačovej správe.

„Až 78 % hlasujúcich v zamestnaneckej aplikácii sa vyjadrilo, že je za pokračovanie dohody. KPČ dlhé roky ochraňovalo pracovné miesta a je nástrojom flexibility počas krízy aj mimo nej – pri poklese i náraste objednávok. Firma situáciu so zníženým skupinovým hodnotením aktívne rieši tak, aby sa opätovne dosiahla potrebná úspora a bonus sa následne vrátil do obvyklej výšky,“ ozrejmila spoločnosť VW SK v tlačovej správe.

Vedenie niekoľkokrát informovalo odbory

Spoločnosť Volkswagen Slovakia podľa svojho vyjadrenia vopred niekoľkokrát informovala vedenie MOV, ako aj svojich zamestnancov, že nepodpísanie Dohody o KPČ bude mať vplyv aj na zvýšené náklady firmy, čo sa prejaví aj na úprave skupinového hodnotenia (skupinovej odmeny, resp. tímového bonusu) na výšku 5 % tarifnej mzdy.

„Úprava skupinového hodnotenia nastala v zmysle ustanovenia článku kolektívnej zmluvy podpísanej aj vedením MOV v roku 2017 – nejde preto v žiadnom prípade o svojvoľné, a už vôbec nie protiprávne rozhodnutie. Naopak, odborová organizácia s daným postupom vyjadrila súhlas,“ komentovalo situáciu vedenie automobilky.

Odsúhlasené finálne znenie novej dohody

S predstaviteľmi MOV bolo podľa VW SK odsúhlasené finálne znenie novej dohody o KPČ s viacerými úpravami v prospech zamestnancov – vylepšenie príplatku za plusové hodiny, nenariaďovanie odpracovania KPČ cez leto a ďalšie. „K tomu by pribudli v rámci kolektívnej zmluvy dva dni dovolenky navyše, viazané na podpísanie dohody o KPČ. Vedenie spoločnosti túto dohodu dokonca už aj podpísalo,“ pokračovala spoločnosť VW SK.

„Napriek našej snahe MOV Dohodu o KPČ nepodpísali. Jedine náš spoločný aktívny prístup pri riešení tejto citlivej situácie prinesie v krátkodobom horizonte pozitívne výsledky. Pripomíname, že skupinové hodnotenie je len jedna z variabilných zložiek, ktorá je vyplácaná nad rámec tarifnej triedy. Ďalšou variabilnou zložkou je osobné hodnotenie, ktorého vyplácanie sa týmto nemení,“ dodala spoločnosť Volkswagen Slovakia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Volkswagen