Vedomostnú ekonomiku zastreší Martin Bruncko

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mikloš
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 2. februára (WEBNOVINY) – Vedomostnú ekonomiku bude na Slovensku zastrešovať nový vládny splnomocnenec. Kabinet Ivety Radičovej v stredu s účinnosťou od začiatku februára vymenoval na základe návrhu ministerstva financií do funkcie splnomocnenca vlády pre vedomostnú ekonomiku Martina Bruncka. Minister financií Ivan Mikloš navrhol na tento post svojho poradcu ešte z predchádzajúceho pôsobenia na poste ministra.

Úlohou nového splnomocnenca bude znovu rozbehnúť projekt budovania znalostnej spoločnosti. Ten pôvodný, pod názvom Minerva, budoval Bruncko na ministerstve financií ešte za druhej Dzurindovej vlády. Cieľom budovania znalostnej ekonomiky má byť zvýšenie konkurencieschopnosti slovenskej ekonomiky, zvýšenie životnej úrovne, zamestnanosti a platov. Vláda v stredu schválila aj štatút nového splnomocnenca, pričom mu určila aj funkčný plat, a to vo výške platu poslanca 1 804,05 eura a k tomu paušálnu náhradu v sume 1 132 eur.

Minister financií Ivan Mikloš znovuoživenie programu budovania znalostnej spoločnosti označil na nedávnej tlačovej konferencii za jednu z tohtoročných priorít. „Toto je priorita, ktorú som presadzoval aj v minulosti, keď som zastával túto funkciu. Chceme byť aktívni v tejto oblasti a chceme v spolupráci so zainteresovanými rezortmi, ktorými je najmä ministerstvo školstva ale aj ministerstvo hospodárstva a v istej miere aj niektoré ďalšie rezorty, v tejto oblasti naštartovať výraznejší pokrok,“ povedal v druhej polovici januára Mikloš s tým, že základnú koncepciu, ako by sa mala budovať znalostná spoločnosť, by mali predstaviť čoskoro.

Rezort financií návrh na vytvorenie funkcie splnomocnenca odôvodňuje tým, že koordinácia v oblasti vedomostnej ekonomiky potrebuje vládnu entitu, ktorá bude mať jasnú zodpovednosť a kompetencie v tejto oblasti. „Jeho hlavnou úlohou by malo byť v spolupráci s jednotlivými príslušnými rezortmi urýchlené vytvorenie koherentnej stratégie s konkrétnymi reformami a následne zabezpečiť úzku koordináciu a dohľad pri ich implementácii,“ uvádza ministerstvo.

Program Minerva sa mal zameriavať na štyri kľúčové oblasti, a to informačnú spoločnosť, investície do ľudských zdrojov a vzdelávania, vedu, výskum a inovácie a napokon podnikateľské prostredie. Po nástupe Ficovho kabinetu sa však v budovaní znalostnej ekonomiky podľa tohto programu nepokračovalo. Predchádzajúca vláda naopak prišla s vlastnou koncepciou rozvoja krajiny, ktorú nazvala Modernizačný program Slovensko 21.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan Mikloš