Vedúca odboru na Okresnom úrade v Bratislave je obvinená z korupcie, sudca ju vzal do väzby

Prokurátura, súd
Foto: ilustračné, www.thinkstockphotos.com

BANSKÁ BYSTRICA 9. augusta (WebNoviny.sk) – Sudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici dnes čiastočne vyhovel návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry, keď vzal do väzby vedúcu odboru na Okresnom úrade v Bratislave Miroslavu G. a ďalších dvoch obvinených za zločin korupcie. Štvrtého obvineného prepustil na slobodu.

Obavy z ovplyvňovania svedkov

Prokurátor i obvinení podali voči uzneseniu sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať Najvyšší súd SR. Návrh prokurátora na väzbu súvisí so zásahom Protikorupčnej jednotky NAKA v utorok 7. augusta na Okresnom úrade na Tomášikovej ulici v Bratislave, pri ktorom zadržali viacero osôb. Dôvodom na väzbu je obava, že obvinení by mohli ovplyvňovať svedkov a pokračovať v trestnej činnosti.

Zakrytie pôvodu peňazí

Podľa vyšetrovateľa od januára tohto roka sa mali s korupčným cieľom prijímania úplatkov spolčiť vedúca odboru starostlivosti o životné prostredie Miroslava G., Pavol B., Branislav R., Tomáš W. a Vladimír M. Posledných troch menovaných obvinili aj z legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Pracovníci okresného úradu Miroslava G. ako vedúca a referent Pavol B. mali za úplatok ako osoby disponujúce právomocou v konaniach vedených na úrade zabezpečovať prípravu potrebných podkladov.

Konkrétne išlo o vydávanie kladných rozhodnutí a stanovísk pre Branislava R., Tomáša W. a Vladimíra M., respektíve pre minimálne 15 nimi riadených právnických osôb vzájomne personálne alebo majetkovo prepojených. Úplatky údajne požadovali prostredníctvom mandátnych zmlúv.

Ich predmetom boli „prerokovania podanej žiadosti na úrade, za účelom získania kladného stanoviska alebo rozhodnutia“. Zmluvy a nadväzujúce právne úkony, ako aj viaceré bankové operácie cez nimi riadené spoločnosti, pritom údajne slúžili len na zakrytie pôvodu peňazí z korupcie. Výška úplatku bola individuálna, podľa druhu žiadosti. Celkovo išlo o viac ako 334-tisíc eur.

Okrem štvorice, ktorú NAKA predviedla pred sudcu ŠTS do Banskej Bystrice stíhajú aj referenta Pavla B. Ten sa však zdržiava na neznámom mieste a polícia ho v utorok nezadržala.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NAKA Národná kriminálna agentúraŠpecializovaný trestný súd SR