Vek nebol prekážkou, najstarší voliči mali cez 100 rokov

Volby jozef daniska
Najstarší volič mesta Nováky 104-ročný Jozef Daniška prichádza na voľby počas 1. kola volieb poslancov a predsedov do orgánov samosprávnych krajov - vyšších územných celkov. Nováky, 9. november 2013. Foto: SITA/Tomáš Somr

NOVÁKY 9. novembra (WEBNOVINY) – Vo volebnom okrsku číslo 21 v Prešove v ZŠ na Odborárskej ulici, mali v sobotu aj najstaršiu voličku v kraji.

Gizela Duždová sa práve v sobotu dožila 105 rokov. Členovia volebnej komisie prišli za babičkou s prenosnou urnou do Zariadenia pre seniorov Harmónia na Cemjatu. V tomto mestskom zariadení do prenosnej urny súčasne s ňou odvolilo aj 86 ďalších, zväčša imobilných voličov.

NEOFICIÁLNE VÝSLEDKY VOLIEB nájdete v TOMTO ČLÁNKU.

Najstaršia volička, Gizela Duždová, potrebovala pri voľbách pomoc, lebo ruka ju už natoľko neposlúcha. Bola pri nej na návšteve nevesta, ktorá jej prišla zablahoželať k sobotňajším narodeninám. Asistovala jej aj pri voľbách.

Viac o voľbách v Prešovskom samosprávnom kraji sa dozviete ———————————> TU.

Pani Gizela mala ťažký život

Jubilantka sa narodila v Gelnici, dlhú časť života prežila vo Veľkom Šariši. Prežila dvoch manželov aj všetky svoje deti. Vychovala päť synov a jednu dcéru. Koľko má vnúčat a ďalšie príbuzenstvo, už nevie spočítať. Je Rómka a žila vo veľkej chudobe.

Ako na seba prezradila, často v živote hladovala a teraz si rada pochutná na dobrom jedle. Najviac ju trápi, že už nevládze chodiť. Personál ju chváli, že je veľmi pedantná. Aj v tomto vysokom veku si dá záležať na svojom oblečení.

Gizela volby
Foto: SITA/Viktor Zamborský

Viac o voľbách v Trenčianskom samosprávnom kraji sa dozviete ———————————> TU.

Najstarší volič z Novák

V Novákoch v sobotu odvolil aj jeden z najstarších obyvateľov Trenčianskeho kraja, 104-ročný Jozef Daniška. Doteraz nevynechal žiadne voľby. Hovorí, že voliť by mal každý, kto môže a kto má volebné právo. „Ja som bol na každých voľbách, volil som už v 30-tych rokoch na vojne a odvtedy chodím, pretože volím rád,“ povedal Daniška.

Do volebnej miestnosti 104-ročného Nováčana sprevádzal jeho syn. V tom, koho voliť, mal Daniška jasno. Zavážilo u neho najmä to, koho z kandidátov pozná. „Vždy sa hlásim k takým, ktorí sú nám trošku k ruke, nám, chudobným ľuďom,“ hovorí bývalý vodič.

Obrazom: Najstarší volič v Novákoch

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom