Veľa Rómov z Luníka IX nevie, čo je referendum

Referendum
Foto: SITA/Ivan Fleischer

KOŠICE 18. septembra (WENBOVINY) – V košickej mestskej časti Luník IX, kde žijú väčšinou Rómovia, ľudia o referendum nemajú záujem. „Za štyri hodiny od otvorenia miestnosti pre hlasovanie v referende prišlo a hlasovalo v referende iba dvanásť občanov, pritom vo voličských zoznamoch v dvoch okrskoch ich máme zapísaných 3 312,“ informoval predseda prvého volebného okrsku Stanislav Takáč. Dodal, že ako člen volebnej komisie sa tu zúčastnil v minulosti na viacerých voľbách, pričom sa účasť na nich pohybovala v priemere okolo 15 percent. Ako uviedol Takáč, rekordne nízka účasť na Luníku IX bola na ostatných prezidentských voľbách, keď voliť prišlo okolo 1,5 percenta oprávnených voličov a nevylúčil, že dnes sa môže tento rekord prekonať.

Viacerí oslovení obyvatelia z Luníka IX uviedli, že ľudia väčšinou nevedia, o čo vlastne v referende ide, a tak ani nejdú k urnám. Jedna oslovená obyvateľka si myslela, že sa dnes konajú poslanecké voľby, nevedela, o čom je referendum. Medzi referendom a voľbami mnohí nerozlišovali. „Veď k tomu nebola nijaká kampaň, tak ako máme vedieť, čo sa deje,“ tvrdili zhodne viacerí Rómovia. „Viem, že sa koná referendum, ale o čom je, to neviem, neinformoval som sa, a neviem ani, aké sú otázky. Ja na referendum nepôjdem. Ja tejto republike neverím, tu môžete voliť koho chcete, čo chcete a stále je to o ničom,“ povedal obyvateľ Peter.

„Nejaký sviatok je dnes? Ahá, dajaké referendum, čítala som na teletexte, je to o voľbách, ale ja to neviem,“ hovorí predavačka miestnych potravín Mária Šaňová. Keď sme jej vysvetlili, o čo v referende inde, povedala, že poslanci by imunitu mať nemali, ale za televízor by sa malo platiť.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom