Velez-Zuzulová išla ako víchor, skončila v prvej päťke

Veronika Velez Zuzulová
Slovenská lyžiarka Veronika Velez-Zuzulová (na fotografii) bola po prvom kole líderkou, ale nakoniec skončila druhá. Na Rakúšanku Katharinu Truppeovú stratila 16 stotín sekundy. Foto: SITA/AP

FLACHAU 13. januára (WEBNOVINY) – Slovenská zjazdárka Veronika Velez-Zuzulová predviedla najrýchlejšie druhé kolo a napokon obsadila 5. miesto v utorkovom nočnom slalome Svetového pohára v rakúskom Flachau.

Rodená Bratislavčanka dosiahla v poslednom slalome SP pred februárovými majstrovstvami sveta v Beaver Creeku najlepší výsledok tejto sezóny. Za víťaznou Švédkou Fridou Hansdotterovou zaostala o 71 stotín sekundy. Druhé kolo preletela ako víchor, menšie zaváhanie predviedla len na prvom zlome po úvodnom medzičase. V cieli mala veľkú radosť.

Velez-Zuzulová si vybojovala 45 bodov do hodnotenia Svetového pohára, v slalome sa posunula na 16. a celkovo na 39. miesto so ziskom 83 bodov. Oveľa viac ju potešil posun do najlepšej pätnástky svetového rebríčka v slalome pre nasadzovanie. Petre Vlhovej vďaka štrnástim utorňajším bodom patrí v točivej disciplíne 30. priečka.

Vlhová sa teší z výsledku Velez-Zuzulovej

„Toto dnešné umiestnenie ma veľmi potešilo. Nemohlo prísť v lepšom čase ako pred majstrovstvami sveta. Pred dnešnými pretekmi som si dala za cieľ dostať sa späť do najlepšej pätnástky slalomového rebríčka, čo sa mi podarilo splniť, preto som spokojná. Cieľ som splnila nad očakávania a verím, že ma to naštartuje do druhej polovice sezóny. V ostatnom období som toho prežila dosť veľa a nie pozitívneho. Mala som problémy s lyžami, ktoré vyústili do zmeny servismana. Navyše do toho prišiel aj ten pád v Amerike, ktorý ma pribrzdil. Ešte včera večer som z toho mala slzy v očiach, ale teraz sa teším. Boli to veľmi vyrovnané preteky, v ktorých som to v druhom kole pustila naplno a dosiahla najlepší čas, takže ma to teší o to viac,“ uviedla pre agentúru SITA Veronika Velez-Zuzulová.

Druhá Slovenka Petra Vlhová obsadila s odstupom 2,64 s konečné 17. miesto. Tretia slovenská zástupkyňa Barbara Kantorová sa musela uspokojiť v prvom kole so 49. miestom. „Vždy prvé kolo idem tak, aby som sa zmestila do tridsiatky. V druhom potom už idem naplo. Škoda, že som pri prejazde cieľom bola na priebežne druhom mieste. Veľkú radosť mám z výborného umiestnenia Veroniky. Trať nebola jednoduchá, sneh bol priľnavý a chytalo mi vnútornú lyžu. Inak to však bolo fajn,“ povedala pre SITA Petra Vlhová.

Frida Hansdotterová

Švédka si upevnila pozíciu líderky v slalome

Hansdotterová sa tešila z druhého víťazstva v slalome SP v kariére, prvého v tejto sezóne. O 61 stotín sekundy zdolala Slovinku Tinu Mazeovú, tretia skončila Američanka Mikaela Shiffrinová, ktorá neskompletizovala čistý hetrik v najtočivejšej disciplíne v tomto stredisku.

„Obe kolá som si riadne užila. Myslím si, že som predviedla dobré jazdy. Premýšľala som nad každou bránkou, nemohla som v druhom kole špekulovať. Večer bola oveľa lepšia trať, neboli na nej také veľké diery. Som šťastná, že sa mi podarilo vyhrať,“ uviedla v rozhovore pre FIS TV Hansdotterová, ktorá si upevnila pozíciu líderky SP v slalome. V celkovom poradí vedie Mazeová o 252 bodov pred Shiffrinovou a Rakúšankou Annou Fenningerovou.

Slalom vo Flachau bol finančne najlukratívnejším v tejto sezóne SP. Víťazka zinkasovala 63 420 švajčiarskych frankov, piata Velez-Zuzulová 10 872. Celkovo organizátori rozdelili na prémiách 181 200 švajčiarskych frankov.

Výsledky – slalom Svetového pohára v rakúskom Flachau:

1. Frida Hansdotterová (Švéd.) 1:49,59, 2. Tina Mazeová (Slovin.) +0,61, 3. Mikaela Shiffrinová (USA) 0,63, 4. Wendy Holdenerová (Švaj.) 0,67, 5. Veronika Velez-Zuzulová (SR) +0,71, 6. Nina Lösethová (Nór.) +0,91,… 17. Petra Vlhová (SR) +2,64

Poradie v hodnotení slalomu (po 6 z 10 pretekov): 1. Frida Hansdotterová (Švéd.) 420 bodov, 2. Mikaela Shiffrinová (USA) 379, 3. Tina Mazeová (Slovin.) 374, 4. Kathrin Zettelová (Rak.) 280, 5. Maria Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) 245, 6. Šárka Strachová (ČR) 211,… 16. Veronika Velez-Zuzulová 83, 30. Petra Vlhová (obe SR) 27.

Poradie vo Svetovom pohári (po 15 z 33 pretekov): 1. Tina Mazeová (Slovin.) 857 bodov, 2. Mikaela Shiffrinová (USA) 605, 3. Anna Fenningerová (Rak.) 487, 4. Frida Hansdotterová (Švéd.) 459, 5. Kathrin Zettelová (Rak.) 450, 6. Maria Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) 347,… 39. Veronika Velez-Zuzulová 83, 66. Petra Vlhová (obe SR) 27.

Viac k osobe Anna FenningerováBarbara KantorováKathrin ZettelováMikaela ShiffrinováPetra VlhováTina MazeováVeronika Velez-ZuzulováWendy Holdenerová