Veliteľa pracovného tábora v Rumunsku obvinili z genocídy

V Srebrenici pochovali ďalšie obete genocídy
Bosnianske úrady vo štvrtok pochovali stovky obetí neslávne známej masakry moslimov v Srebrenici, od ktorej začiatku vo štvrtok uplynulo presne 18 rokov. Foto: SITA/AP

BUKUREŠŤ 24. októbra (WEBNOVINY) – Rumunskí prokurátori vo štvrtok obvinili z genocídy bývalého veliteľa pracovného tábora, ktorý je podľa nich zodpovedný za vyše sto úmrtí politických väzňov.

Dnes 85-ročný Ion Ficior velil táboru v meste Periprava od roku 1958 do roku 1963. Ako uvádza oficiálne stanovisko prokuratúry, Ficior „zaviedol a riadil represívny, hrubý, nehumánny a svojvoľný väzenský režim proti politickým väzňom v tábore Periprava“ na juhovýchode Rumunska.

Podľa vyšetrovateľov bolo jeho cieľom „vyhladiť“ zadržiavaných tým, že museli čeliť tvrdým pracovným podmienkam, extrémnej zime, nedostatku pitnej vody, vhodného jedla či liekov.

Prokuratúra tvrdí, že za Ficiorovho vedenia zomrelo v tábore celkovo 103 väzňov. Ten tieto obvinenia odmieta.

Začiatkom septembra rumunská prokuratúra obvinila z genocídy iného bývalého šéfa jedného z väzení za éry komunizmu. Osemdesiatosemročnému Alexandrovi Visinescovi, ktorý na prelome 50. a 60 rokov viedol zariadenie na východe krajiny, hrozí v prípade uznania viny doživotie. V Rumunsku sa nachádzalo okolo 500 000 politických väzňov, z ktorých podľa historikov pätina zomrela. Komunizmus v Rumunsku padol v dôsledku intenzívnych pouličných protestov z konca decembra 1989.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom