Londýn vyhostil v súvislosti so Skripaľom 23 ruských diplomatov, Rusko to nazvalo provokáciou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Theresa Mayová
Britská premiérka Theresa Mayová. Foto: archívne, SITA/AP.
  • aktualizované 14. marca, 16.00

LONDÝN/MOSKVA 14. marca (WebNoviny.sk) – Britská premiérka Theresa Mayová v stredu oznámila, že Veľká Británia sa rozhodla z krajiny vyhostiť 23 ruských diplomatov, zmraziť vzťahy s Ruskom na vysokej úrovni a rozšíriť protiruské ekonomické sankcie.

Tieto kroky sú podľa Mayovej reakciou na otrávenie bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa na britskom území, z ktorého je podozrivé Rusko, a predovšetkým na to, že Moskva sa odmieta k tomuto činu vyjadriť. Mayová dala v pondelok Rusku ultimátum do utorka večera, aby zaujalo k situácii stanovisko, Moskva však toto ultimátum odmietla.

Utajení pracovníci ruských tajných služieb

Ako Mayová v stredu vyhlásila v prejave na pôde britského parlamentu, Rusko tým vyjadrilo „opovrhnutie“ požiadavkou zo strany Londýna, aby vysvetlilo situáciu.

Podľa agentúry Associated Press je 23 ruských diplomatov, ktorých sa Veľká Británia rozhodla vyhostiť, utajenými pracovníkmi ruských tajných služieb. Podľa Mayovej majú teraz týždeň na to, aby opustili územie Veľkej Británie.

Mayová okrem toho v stredu oznámila, že Londýn ruší už pripravenú návštevu ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova v Londýne, a britskí ministri ani členovia kráľovskej rodiny sa nezúčastnia na futbalových majstrovstvách sveta, ktoré sa v lete uskutočnia v Rusku.

Ruský veľvyslanec v Londýne Alexander Jakovenko označil v stredu najnovšie kroky britskej vlády za provokáciu. „Je to absolútne neakceptovateľné,“ vyhlásil pre britskú spravodajskú televíziu Sky News tesne po tom, ako absolvoval dramatický pohovor na britskom ministerstve zahraničných vecí.

Nová séria opatrení proti Rusku

Ruský minister priemyslu a obchodu Denis Manturov medzitým vyhlásil, že Rusko nedisponuje žiadnymi chemickými zbraňami a preto látka, ktorou bol otrávený Skripaľ a jeho dcéra, ani nemohla pochádzať z Ruska. Moskva sa podľa neho zbavila všetkých chemických zbraní už v novembri minulého roka.

Veľká Británia vyzvala Bezpečnostnú radu Organizácie Spojených národov (OSN) na mimoriadne stretnutie v súvislosti s otrávením bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa. Informoval o tom spravodajský portál BBC odvolávajúc sa na ministerstvo zahraničia.

Britská premiérka Theresa Mayová plánuje oznámiť poslancom novú sériu opatrení voči Rusku ešte pred stretnutím OSN, ktoré sa očakáva tento večer, píše BBC. Kremeľ, ktorý akékoľvek spojenie s incidentom popiera, tvrdí, že akékoľvek kroky, ktoré premiérka podnikne povedú k „odvetným opatreniam“.

Paralytickú látku vyrábal Sovietsky zväz

Skripaľa a jeho dcéru Juliu našli 4. marca v bezvedomí na lavičke v obchodnom dome v anglickom meste Salisbury. Obaja sú odvtedy v nemocnici v kritickom stave. Mayová v pondelok v prejave na pôde britského parlamentu informovala, že obaja boli otrávení nervovo paralytickou látkou známou ako Novičok, ktorú vyrábala armáda Sovietskeho zväzu na konci studenej vojny.

To, že sa táto látka objavila na území Veľkej Británie, má podľa nej len dve možné vysvetlenia – buď šlo o útok zo strany ruského štátu, alebo Rusko stratilo kontrolu nad vysoko nebezpečnou smrtiacou látkou, ktorú vlastní.

Británia dala Rusku ultimátum

Rusko dostalo od Londýna čas do utorka večera, aby britskej vláde oznámilo, ktorá z týchto dvoch možností je pravdivá. Moskva však už v utorok ráno britské ultimátum striktne odmietla. „Nikto si nemôže prísť do parlamentu a povedať: ‚Dávam Rusku 24 hodín‘. Jadrovej veľmoci sa ultimáta nedávajú,“ vyhlásila hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharová.

Veľká Británia by podľa nej mala prestať zastrašovať Rusko, „špeciálne vo svetle vyjadrení (ruského prezidenta Vladimira – pozn. SITA) Putina zo začiatku mesiaca“, čím Zacharová poukazovala na Putinove vyhlásenie z 2. marca, že Rusko disponuje novou nadzvukovou strelou s doletom vyše 2 000 kilometrov schopnou niesť jadrovú hlavicu.

 

K tlaku Londýna na Moskvu sa už v utorok pridal aj americký prezident Donald Trump, ktorý vyhlásil, že ruská vláda musí poskytnúť „jednoznačné dôkazy“ o tom, ako sa nervovo paralytická látka sovietskej výroby ocitla na území Veľkej Británie. Trump Mayovú telefonicky ubezpečil, že Washington „stojí plne pri Veľkej Británii“.

Skripaľa v roku 2004 v Rusku zatkli ako dvojitého agenta pracujúceho aj pre britské výzvedné služby. V roku 2006 ho obvinili, že od roku 1995 pracoval pre britské tajné služby a poskytoval im informácie o ruských tajných agentoch pôsobiacich v Európe. Odsúdili ho na 13 rokov, no po štyroch rokoch strávených za mrežami ho v roku 2010 prepustili v rámci výmeny špiónov medzi Ruskom a Spojenými štátmi.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Donald TrumpSergej SkripaľTheresa Mayová
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národov