Veľká Británia ohlásila koniec úsporných opatrení, Hammond sľúbil rozpočet pre ťažko pracujúcich

Philip Hammond
Britský minister financií Philip Hammond. Foto: archívne, SITA/AP

LONDÝN 29. októbra (WebNoviny.sk) – Britský minister financií Philip Hammond, ktorý predstavil posledný rozpočet pred brexitom, vyhlásil, že „éra úsporných opatrení nakoniec smeruje k záveru„.

V Dolnej snemovni britského parlamentu Hammond v pondelok sľúbil „rozpočet pre ťažko pracujúce rodiny“ a pred poslancami povedal, že „sme dosiahli rozhodujúci okamih na tejto dlhej, ťažkej ceste“ po náprave škôd, ktoré verejným financiám spôsobila finančná kríza. Informoval o tom portál bbc.com.

Britský Úrad pre rozpočtovú zodpovednosť (OBR) smerom nahor revidoval prognózu ekonomického rastu krajiny. Predpokladá, že v budúcom roku posilní o 1,6 percenta, hoci doteraz očakával rast ekonomiky iba o 1,3 percenta. Deficit verejných financií Británie bude pritom v tomto roku o 11,6 mld. libier (GBP) nižší, ako minister financií odhadoval na jar, a to na úrovni 1,2 percenta hrubého domáceho produktu.

Hammond uviedol, že rezort financií vynaloží dodatočných 500 mil. GBP na prípravy na brexit bez dohody. Dodal však, že dosiahnutie dohody s Bruselom by mu umožnilo napumpovať viac peňazí do verejných služieb.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Philip Hammond