Veľká Británia sa dohodla s Európskou úniou na brexite, premiérka Mayová zvoláva ministrov

Theresa Mayová
Britská premiérka Theresa Mayová.

LONDÝN 13. novembra (WebNoviny.sk) – Vyjednávačom Veľkej Británie a Európskej únie sa v utorok po siahodlhých rokovaniach podarilo dohodnúť na obojstranne prijateľnej podobe vystúpenia Británie z únie.

S odvolaním sa na zdroje z britskej vlády o tom v utorok večer informujú britské a írske médiá. Zatiaľ sa vie málo o konkrétnej podobe dohody, podľa írskej verejnoprávnej televízie a rozhlasu RTÉ je však jej súčasťou to, že hranica medzi Írskom a Severným Írskom zostane otvorená a nevzniknú na nej ani stanovištia, na ktorých by sa vykonávala colná kontrola. Ďalšie podrobnosti zatiaľ známe nie sú.

Podľa britskej spoločnosti BBC si britská premiérka Theresa Mayová v utorok večer predvoláva postupne jedného člena vlády po druhom a každému odovzdáva kópiu návrhu dohody o brexite, ktorý je už odsúhlasený oboma stranami. Ako uvádza BBC, ministri sa podľa Mayovej inštrukcií budú môcť rozhodnúť len medzi tým, že dohodu o brexite podporia, a tým, že rezignujú z vlády. Hlasovanie o dohode o brexite sa očakáva na zasadaní britskej vlády, ktoré sa bude konať v stredu večer.

Ak britská vláda dohodu o brexite schváli, bude nasledovať proces jej schvaľovania v parlamentoch všetkých zostávajúcich 27 členských krajín EÚ, a tiež v Európskom parlamente a v britskom parlamente.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Theresa Mayová