Veľké európske farmy zrejme prídu takmer o tretinu dotácií

Europska unia
Foto: SITA/AP

LUXEMBURG 26. júna (WEBNOVINY) – Ministri poľnohospodárstva členských štátov EÚ sa v utorok dohodli na reforme spoločnej agrárnej politiky.

Po nočných rokovaniach o tom v mene úradujúceho predsedníctva EÚ informoval írsky minister Simon Coveney. V rámci reformy by najväčšie farmy mohli prísť až o 30 % dotácií. O podobe reformy budú v stredu rokovať zástupcovia vlád, Európskeho parlamentu (EP) a Európskej komisie (EK).

Podľa Coveneyho rozhovory nebudú jednoduché, keďže zostáva otvorených niekoľko náročných otázok. Reformu musí definitívne potvrdiť kompletný Európsky parlament a jednotlivé členské krajiny EÚ.

Jednou z hlavných navrhovaných zmien v spoločnej agrárnej politike je odstránenie prepojenia poľnohospodárskych dotácií s minulým objemom produkcie, keďže súčasný systém zvýhodňuje farmárov, ktorí v rokoch 2000-2002 vyprodukovali najviac.

Miesto toho sa majú dotácie okrem iného naviazať na obhospodarovanú plochu a ekologické úsilie producentov. Otvoreným zostáva aj termín zrušenia dotácii na produkciu cukru, čo podľa kritikov zvyšujú ceny na domácich trhoch a obmedzujú európsky export.

Predmetom sporu je aj otázka práva intervenovať na trhoch, kde chce EP posilniť svoju rolu, čo však naráža na odpor vlád, uviedla agentúra Reuters.

Nová poľnohospodárska politika by mala vstúpiť do platnosti 1. januára 2014. Aj v prípade schválenia reformy zostane najväčšou kapitolou európskeho rozpočtu, keďže z objemu 960 mld. eur v rokoch 2014-2020 má na poľnohospodárstvo pripadnúť takmer 40 %.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom